Kryesore

Facebook mbledh 1 miliard dollarë fonde për njerëzit në nevojë


               Publikuar në : 19:36 - 16/11/18 |
mapo.al

Fondet e mbledhura në Facebook nga donatorë të ndryshëm kanë tejkaluar shifrën një miliard dollarë, njoftoi shefi i tij, Mark Zuckerberg në një postim.


Shifra është arritur në rreth tre vjet. Që në vitin 2015 FB ka prezantuar këtë projekt në dispozicion të OJQ-ve, komuniteteve dhe njerëzve që kanë nevojë për mbështetje financiare.

Janë 20 milionë njerëz që kanë dhuruar ose kanë bërë mbledhje fondesh në platformë përmes funksioneve “Grumbullimi i fondeve” dhe “Bëni një donacion”.

Në botë ka një milion institucione OJQ, në 19 vende, të cilat mund të marrin donacione direkte përmes FB.

Disa nga entet jofitimprurëse janë Leukemia (AIL), Save the Children Itali, Emergjenca, Shoqata Italiane e Sklerozës Multiple (AIS) dhe Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes së Kafshëve (ENPA).


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas