Bota

Eurostat: Rritja e lejeve të ndërtimit, dyfishohen në Hungari, Spanjë dhe Irlandë

               Publikuar në : 09:13 - 01/09/18 |
mapo.al

Një rënie në sasinë e sipërfaqes së përdorshme të dyshemesë të specifikuar në lejet e reja të ndërtimit mund të jetë një paralajmërim i hershëm i një krize të afërt ekonomike, shkruan EUROSTAT.


I ashtuquajturi “Indeksi i zonës së dyshemesë” mat trendet në nivelin e hapësirës së përdorshme të tokës të autorizuar në punët ndërtimore dhe të dhënat më të fundit tregojnë se në vendet e Bashkimit Evropian (BE), tre vitet e fundit, pas arritjes së pikës më të ulët të vitit 2014. Sidoqoftë, nivelet e indeksit si për BE dhe për zonën e euros janë ende më të ulëta se nivelet më të larta të arritura në tremujorin e katërt të vitit 2006.

Në tremujorin e parë të vitit 2018, indeksi i BE-së ishte në nivelin e 29 për qind më shumë se vlera e tij në tremujorin e parë të vitit 2015 dhe ka arritur nivelin më të lartë që prej vitit 2009. Indeksi i eurozonës ka shënuar një rritje më të madhe, 40 për qind më të lartë në tremujorin e parë të vitit 2018, vlera e saj në tremujorin e parë të vitit 2015 dhe është në nivelin më të lartë që nga viti 2011.

Rritja më e lartë gjatë tre viteve të fundit në Hungari, Spanjë dhe Irlandë. Në këtë periudhë, vlera e indeksit është më shumë se dyfishuar në Hungari (+ 166%), Spanjë (+ 121%) dhe Irlandë ( 106%). Në të kundërt, vlera e indeksit ra në katër shtete anëtare të BE-së në tremujorin e parë të vitit 2015 dhe në tremujorin e parë të vitit 2018: Kroacia (-8%), Mbretëria e Bashkuar (-8%), Estonia (-6%) dhe Letonia (-1%).


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas