Rajoni

Eurokomisioneri Hahn: Marrëveshja Kosovë-Serbi të jetë specifike, jo precedent
               Publikuar në : 13:51 - 21/09/18 |
mapo.al

Marrëveshja midis Prishtinës dhe Beogradit duhet të jetë specifike, e përshtatur dhe jo një precedent. Kështu ka deklaruar komisioneri evropian Johannes Hahn për gazetën malazeze “Pobjeda”, duke shtuar se ajo duhet të jetë në përputhje me ligjin ndërkombëtar.


“Pikëpamja e përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini si ndërmjetëse në negociata është e qartë dhe ishte i qartë nga fillimi i mandatit të saj, veprimi i përbashkët për një paqe të qëndrueshme midis Serbisë dhe Kosovës dhe në rajon si një tërësi është prioritet kryesor i Bashkimit Evropian”, tha ai.

I pyetur nëse ndryshimet e kufijve janë të pranueshme për BE-në, eurokomisioneri tha se një zgjidhje e qëndrueshme do të thotë një zgjidhje e zbatueshme dhe realiste e bazuar në të drejtën ndërkombëtare. /klankosova


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas