Kryesore

Epidemia e fruthit/ ISHP apel prindërve: Mund të bëhet serioze, vaksinoini fëmijët!


               Publikuar në : 09:52 - 24/08/18 |
mapo.al

Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) pjesë e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka apeluar prindërit të vaksinojnë fëmijët nga epidemia e fruthit.


Përmes një postimi në Facebook, ISHP bën me dije se: “fruthi mund të bëhet sëmundje serioze dhe fëmijët mund të mbrohen nëpërmjet vaksinës Fruth- Rubeolë-Shyta sipas kalendarit kombëtar të vaksinimit”.

Sipas ISHP një në dy persona me fruth vdesin nga sëmundja pavarëisht trajtimit të mirë.

Kujtojmë se rastet me epideminë e fruthit janë shtuar ndjeshëm në Evropë në krahasim me vitet e kaluara.

Një ditë më parë ISHP bëri me dije se nuk a vend për panik në Shqipëri, pasi janë marrë masat e nevojshme.

ISHP thotë se gjatë këtij viti janë kryer mbi 77500 vaksinime dhe vaksinimi i personave dhe grupeve të riskut është kryer sipas një strategjie të caktuar.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas