Kronika

Elbasan: Zbulohen 16 predha luftarake, ja dyshimet e para


               Publikuar në : 11:55 - 09/08/18 |
mapo.al

Plot 16 predha luftarake, të cilat dyshohet se janë të kohës së Luftës së Dytë Botërore, janë gjetur gjatë ditëve të fundit në Elbasan. Predhat u zbuluan rastësisht nga kompania që po punon për rikonstruksionin e një segmenti rrugor pranë Gjykatës së re të qytetit të Elbasanit.


Fadromisti i kompanisë që po zbaton projektin, gjatë gërmimeve ka konstatuar ekzistencën e predhave luftarake në thellësi të bazamentit të rrugës në lagjen “Kongresi i Elbasanit”, para hyrjes së godinës së një prej rrobaqepësive më të njohura të këtij qyteti.

Sipas BalkanWeb, gjatësia e predhave luftarake sipas dëshmitarëve shkon rreth 50 cm dhe aktualisht 9 prej tyre janë të ekspozuara në diell. Por temperaturat e larta që mbizotërojnë gjatë këtyre ditëve, janë rrezik potencial për shpërthimin e tyre dhe shkaktimin e një tragjedie të mundshme.

Autoritetet kompetente kanë neglizhuar evadimin e tyre prej të paktën 48 orësh dhe deri tani kanë larguar vetëm 6-7 predha.

Banorët theksojnë se paniku është i madh sepse një pakujdesi mund të shkaktojë shpërthimin e tyre. Nuk ka ende një njoftim zyrtar për zbulimin e tyre dhe kohës kur mund të jenë groposur aty.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas