Aktualitet

Ekzekutohet urdhri i Thaçit, dëbohen në Turqi pesë gylenistët


               Publikuar në : 15:50 - 29/03/18 |
mapo.al

Pesë shtetasit turq, banorë të Kosovës, të identifikuar si përkrahës të Gylenit, janë deportuar për në Turqi, të enjten, pak orë pas arrestimit të tyre nga Policia e Kosovës.


Mustafa Erdem, Yusuf Karabina, Kahraman Demirez, Cihen Ozkan dhe Hasan Gunakan, drejtues të institucioneve shkollore turke në Kosovë, pavarësisht se kanë qenë të pajisur me leje qëndrimi në Kosovë, u janë pezulluar ato.

Madje, të enjten në mëngjes Policia e Kosovës i ka arrestuar dhe më pas janë deportuar për në Turqi. Gazeta “Express” mëson se, tashmë pesë shtetasit turq, autoritetet kosovare veçse i kanë nisur për në vendlindjen e tyre në Turqi.

Express mëson edhe se Policia është vënë në ndjekje të të tjerë shtetasve turq që janë në Kosovë, e që janë të identifikuar si përkrahës të Gylenit dhe drejtojnë institucione shkollore të kundërshtarit të Presidentit të Turqisë, Erdogan.

Nga ana tjetër, Ministria e Brendshme ka njoftuar zyrtarisht se shtetasve turq në fjalë ua ka revokuar lejeqëndrimin në Kosovë.

Arsyetimi i MPB-së për pesë shtetasit turq që drejtojnë një rrjet shkollash, të njohura në Kosovë, “Mehmet Akif”, ka qenë gjoja për arsye të sigurisë, por pa dhënë më shumë informacione.

Në lejeqëndrimet e këtyre të deportuarve, të siguruara nga “Gazeta Express”, shihet se dokumentet janë valide dhe koha e skadimit të tyre shënon deri më së largu në vitin 2023, për njërin prej tyre.

Dëbimi i këtyre shtetasve turq po ndodh vetëm pak muaj pasi autoritetet kosovare dështuan që përmes ekstradimit t’i binden kërkesës së Presidentit turk Erdogan, që t’ia dorëzojë në Turqi mbështetësit e Fetullah Gylenit, që ndodhen në Kosovë.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas