Kronika

Ekstradimi i Nezar Seitit në Itali, Prokuroria e Durrësit pushon hetimet


               Publikuar në : 12:38 - 24/08/18 |
mapo.al

Një ditë pasi Gjykata e Katanias liroi nga qelia të ashtuquajturin ‘financier’ të grupit të Habilajve të arrestuar për trafik droge në Itali, Nezar Seiti, mësohet se Prokuroria e Durrësit ka pushuar hetimin mbi ligjshmërinë e ekstradimit të tij drejt shtetit fqinj.


Në vendimmarrjen e prokurorisë së Durrësit të siguruar nga “News24” thuhet se, çështja për ekstradimin është pushuar në fund të qershorit dhe është miratuar nga Gjykata e Durrësit.

Në arsyetimin e Prokurorisë thuhet se parregullsitë e tre institucioneve për ekstradimin, konkretisht Prokuroria, Gjykata dhe Drejtoria e marrëdhënieve Juridiksionale nuk përbëjnë vepër penale, por vetëm masë disiplinore./BW/


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas