Media

E pabesueshme, ja sa vjeçe është Elsa e ‘Pallatit 176’


               Publikuar në : 18:47 - 01/05/18 |
mapo.al

Ajo mbahet mend dhe nuk do te harrohet kurre per rolin e saj si Elsa në komedinë e famshme shqiptare “Pallati 176”.


Eva Alikaj festoi një javë më parë ditëlindjen dhe mbushi plot 57 vjeç, edhe pse të gjithë e kujtojnë si ajo vajza e re lozonjare në rolin e Elsës.

Eva Alika është një emër i madh dhe kontributi i saj në kinematografinë shqiptare nuk është i pakët sidomos në vitet ’80.

Eva Alikaj lindi në Tiranë më 25 prill 1961. Kur ishte vetëm 21 vjeç, fitoi Kupën si Aktorja më e mirë e Festivalit V të Filmit Artistik Shqiptar, me filmin “Njeriu i mirë” (1982). Një vit më pas, u diplomua për aktore në Akademinë e Arteve të Tiranës dhe iu bashkua trupës së Teatrit Kombëtar.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas