Kryesore, Teknologji

E frikshme! Stacioni hapësinor 9.4 ton përplaset mbi Europë për Pashkë, alarm për lëndë toksike edhe në Shqipëri

Stacioni hapësinor i Kinës që ka dalë nga kontrolli rrezikon të përplaset në Tokë gjatë fundjavës së Pashkëve.
Inxhinierët parashikojnë se sateliti Tiangong-1 më në fund do të largohet nga orbita. Ka të ngjarë të bjerë diku rreth 30 marsit deri 3 prill, sipas Agjencisë Hapësinore Evropiane.


Bota ka qenë prej kohësh duke e vrojtuar satelitin e njohur ndryshe dhe si “Pallati Qiellor”, pasi u bë e qartë se Kina kishte humbur kontrollin e saj.

“Sateliti mund të ketë një substancë shumë toksike dhe gërryese të quajtur hidrazinë”.

Njerëzit këshillohen të mos prekin mbeturinat e saj. Gjithashtu mbetet rrezik edhe ajri që do thithin banorët në vendin ku do të bjerë Tiangong-1.

Zyrtarët e NASA-s thanë se, gati 26 pjesë të satelitit do të rihyjnë në atmosferën e Tokës. Shumica e tyre pritet të digjen gjatë rënies në kontakt me atmosferën e tokës.

Autoritetet e Agjencisë Amerikane të Hapësirës presin që djegia të jetë e dukshme gjatë orëve të ditës.

Sipas ekspertëve, stacioni do të rrëzohet diku mbi Evropë. Vendet e mundshme ku mund të rrëzohet janë Spanja, Franca, Portugalia, Greqia, etj. Nuk përjashtohet mundësia që mbetjet toksike dhe ndotja e ajrit të prekin edhe Shqipërinë.

Lajmi ne origjinal:

https://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2018/03/23/china-space-satellite-station-earth-april-fools-day-easter/452472002/

https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/tiangong1-chinese-space-station-earth-time-when-fall-drop-european-space-agency-a8270981.html

 

 

PasPara

1 koment

  1. Shqiperine e ka marre dreqi me kohe le te bjere edhe kjo haleja kineze, si cdo mall qe prodhojne skarco nuk mund te bej dallim edhe ky stacioni hapsinor.
    “Lutemi” qe vetem ne Gjirin e Lalezit te mos bjere, te na rruaj Salen, Liken, Moniken dhe kriminelet e tjere.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas