KMR

Dy herë seks brenda natës për të ngelur shtatzënë, sperma është më “e fortë dhe e shpejtë”
               Publikuar në : 20:40 - 24/09/18 |
mapo.al

Çiftet që përpiqen të mbesin shtatzënë, mund ta kenë shumë më të lehtë këtë nëse bëjnë seks dy herë brenda nate.


Shkencëtarët kanë zbuluar se sperma që mblidhet tri orë pasi një mashkull të ketë ejakuluar njëherë, noton më shpejt dhe është shumë më e prirë të ngjizet në vezë.

Ky zbulim e ka kundërshtar mitin e kahershëm që thotë se mashkullit i duhen mes 24 dhe 36 orëve për t’u “mbushur” pasi të ketë ejakuluar herën e parë.

Autorët e këtij studimi kanë thënë se në herën e dytë të ejakulimit, sperma ka numër më të madh të proteinave që e shpejtojnë lëvizjen e spermatozoideve.

Rezultatet e këtij studimi janë publikuar në revistën “Molecular & Cellular Proteomics”.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas