Kronika

Dy fjalë për ata që punojnë…

gomarNga Mentor Kikia

 

Nuk e di pse sot desha t’i them nja dy fjale te mira per gomarin, per ate qe punon, ndoshta me shume se te gjitha kafshet e tjera, por qe emrin e tij e perdorim vetem per te share te tjeret.

Shpesh ne themi qe “punon si derr”, apo “eshte qeni i punes”.

Ne fakt si derri ashtu edhe qeni nuk punojne.

Gomari i shkrete, edhe kur nuk ngarkohet me mall, mban te zotin ne kurriz, e prape eshte simboli i ofendimit.

Une mendoj se gomari, si ne sojin e kafsheve ashtu edhe ne sojin e njerezve, meriton nje tjeter status ne shoqeri, ku ne fakt me shume nderohet derri qe tere diten vetem ha e fle.

PasPara

1 koment

  1. Eshte “qeni i punes” , po e kam perdorur personalisht. Por fjalen tjeter “punon si derr” nuk e kam perdorur per te pasqyruar dicka pozitive. Une personalisht i krahasoj njerzit qe han si derra, flen-gerrhasin si derra, duken si derra kur me acarojn qe han dhe shohin tv si derra pa mbarim. Njese mo, jam dakort qe gomari shkret eshte kafsha qe punon me shume nga cdo kafsh tjeter. Kali nuk ehste “asgje” para gomarit persa i perket punes. Si turku sumes :0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Pas