Shëndeti

Doni të humbisni disa kile për stinën e verës, këto ushqime ju pakësojnë oreksin


               Publikuar në : 17:48 - 09/05/18 |
mapo.al

Kur ndjekim një dietë dobësimi, është normale të ndjejmë dëshirën të hamë disa ushqime me shumë kalori, qofshin këto të ëmbla apo të kripura.


E njëjta gjë ndodh edhe kur kemi ankth apo depresion.

Për të shmangur një situatë të tillë janë disa ushqime që pakësojnë oreksin dhe mund të konsumohen në çfarëdolloj momenti.

Kosi
Kur keni shumë uri, mjafton të hani një gotë kos pa sheqer që ka 15 gramë proteina mjaft cilësore.

Djathi i stazhionuar
Me dy copa djathi mund të kënaqni oreksin tuaj. Zgjidhni ato djathra që kanë pak kripë dhe yndyrna.

Kafja e zezë
Kafja e zezë përmirëson metabolizmin dhe shmang urinë. Efektet e saj mund t’ju mbajën deri në tre orë pasi e keni pirë.

Speci i kuq
Nëse ju pëlqejnë gjërat pikante dhe të humbni peshë duke mbajtur larg urinë, speci i kuq është ideal.

Lëng frutash
Nuk është njësoj të hani një frut midis vakteve apo një sasi frutash. Mos i shtoni sheqer, por vetëm pak ujë dhe thjesht shpikni çdo ditë lëngje me fruta të ndryshme. Mollë, dardhë, pjeshkë, rrush, portokalle, çdo frut lejohet.

Vaji i ullirit
Vaji i ullirit ka një sasi të madhe të ushqyesve thelbësorë të aftë të luftojnë ankthin për ushqimin.


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas