Dikur

Dokumenti/ A ishte ky burri me të cilin Adolf Hitleri kryente marrëdhënie intime?

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:09 - 09/06/18 |
mapo.al

A ka pasur një lidhje intime mes Hitlerit dhe arkitetit të njohur gjerman gjatë Luftës së Dytë Botërore, Albert Speer? Kjo pyetje ka kohë që i mundon historianët.


Ata nuk e fshehin dobësinë që Hitleri kishte për Albert Speer. Diktatori gjerman e emëroi “Inspektor të Përgjithshëm Ndërtimi për Berlinin”, institucion i cili nuk kishte ekzistuar më parë.


Në rezidencën Berghof, ata të dy do të kalojnë shumë net duke e gdhirë me fantazitë për urbanistikën e kryeqytetit, ku kanë planifikuar ndërtimin e bulevardit kryesor, ndërtesat e ministrive, teatrin e operas, hotelet luksozë deri edhe tek lokalet e dëfrimit.


“Herë bëjnë skica e vizatime, herë makete, herë vetëm fjalë edhe pse të dy e dinë mirë se, përsa Gjermania është forcuar ekonomikisht, nuk ekzistonin mundësitë materiale për realizimin e tyre.


Në takimet ku ndodhen edhe hierarkët e lartë, pas përfundimit të mbrëmjes, Alberti largohet me ta, por do të kalojnë maksimumi tre orë dhe do t’i bjerë telefoni”,- shkruhet në dokumentin gjerman.

Ama pyetjes askush nuk mund t’i japi një përgjigje të saktë. Me sa duket disa ngjarje dhe sjellje të diktatorëve do të mbeten një njollë e zezë dhe pazbuluar e historisë.

<
>
In der Mitte Generalfeldmarschall Milch, links Staatsrat Dr. Schieber, Chef des Rstungslieferungsamtes
Aufnahmedatum: 1943
Inventar-Nr.: Hu H/419-24
Systematik:
Geschichte / Weltkrieg II / Krieg in der Heimat / Deutschland / Rstung / Hitler, Speer
17e75d9fbeca33a5b45c9182d6ce6806--historical-photos-military-history 220px-Bundesarchiv_Bild_146II-277,_Albert_Speer Adichie-Rereading-Albert-Speer auto_ed_1528439690-65091091528489495 auto_sdgfdg_1528439684-90175581528489499 auto_wsa_1528439717-22107721528489502 B0E2A225-8053-47A7-99AA-8CE89D55D6AC_cx0_cy63_cw0_w1023_r1_s Rstungsminister Albert Speer bei einer Arbeitstagung zu Rstungsfragen mit Wehrwirtschaftsfhrern. Speer-56f940515f9b5829866e18cb speer-e-hitle with-albert-speer


Etiketa: , , , ,

Pas