Bota

DOKUMENTET/ Tragjedia e Genova-s, projektuesi Morandi rrëfen pikat e dobëta të urës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:21 - 23/08/18 |
mapo.al

Pas tragjedisë së Genovës, ku 43 persona humbën jetën nga shembja e një ure, të gjithë profesionistët e fushës kanë aluduar sipas tyre të gjitha shkaqet që mund të kenë çuar në shembjen e urës që lidhte Genova-n dhe Sestrin.


Por faqja në Facebook “Inxhinieri dhe mjedisi”, ka publikuar disa dokumente të shkuara nga vetë projektuesi i urës, Riccardo Morandi. Në shkrimet e tij, duket se Morandi i njihte shumë mirë pikat ku mund të cedonte ura në të ardhmen dhe për këtë gjë rekomandonte mirëmbajtje të vazhdueshme duke parashikuar deformime në strukturën e saj. Ura mbi Genoa-Sestri u shemb më 14 gusht, 51 vjet pas inaugurimit të saj, duke shkaktuar 43 viktima, mes tyre edhe dy shqiptarë. /ma.me
1Etiketa: , , ,

Pas