Aktualitet

Djemtë Tajlandez shpëtojnë nga shpella, por peripecitë nuk kanë fund… në spital
               Publikuar në : 19:56 - 11/07/18 |
mapo.al

Pamjet e para janë shfaqur nga spitali ku 12 djemtë dhe tjrajneri i tyre po trajtohen pas shpëtimit dhe ngjarjes së tyre dramatike në shpellën e përmbytur. Disa prej djemve shikohen të shtruar në spital dhe njëhi prej tyre jep një shenjë fitoreje për kamerën.


Sipas raportimeve të fundit, djemtë dhe trajneri tashmë janë të qetësuar pas ngjarjes së tmerrshme dhe ende nuk e besojnë se ja kanë dalë mbanë.  Forcat speciale të marinës Tailandeze kanë shpërndarë një video të re që tregojnë operacionin  tre ditor të shpëtimit që magjepsi botën.

Burimet në operacionin e shpëtimit, duke përfshirë zhytësit që morën pjesë, thanë për BBC se djemtë u qetësuan shumë përpara shpëtimit, niveli i tyre i panikut u ul ndjeshëm edhe pse kanë kaluar nëpër korridoret e errëta të shpellës nënujore.

Ka pasur raporte kontradiktore në orët pas shpëtimit për masën në të cilën djemtë ishin mjekuar para se ti nxirrnin.

Kryeministri tajlandez të martën i mohoi raportet se ata ishin të qetësuar, duke thënë se djemve iu dhanë vetëm ilaçe të lehta anti-ankthi të ofruara zakonisht për ushtarët.

Por disa burime kanë konfirmuar që djemtë ishin vetëm pjesërisht të vetëdijshëm.

‘Një grimë e vogël e shpresës’

Më parë të mërkurën, kreu i Marinës tha për BBC se “shpresa u bë realitet” me shpëtimin e suksesshëm të djemve dhe trajnerit të tyre nga shpella Tham Luang.

“Ne patëm pak shpresë që ata të jenë ende të gjallë, por duhej ta bënim, thjesht duhej të shkonim përpara,” tha Arpakorn Yuukongkaeë, pasardhësi Adm. “Kishte vetëm pak shpresa, por kjo ishte gjithçka me të cilën duhej të punonim”.

Grupi u kap në shpellë nga uji në rritje dhe u shpëtua në një operacion dramatik që magjepsën botën.

Komploti, shpëtimi tre-ditor, ku u shpëtuan katër djem të dielën, katër të hënën dhe katër djemtë e fundit, plus trajnerin e tyre të martën. Ata mbijetuan nëntë ditë para se të gjendeshin duke pirë ujë që hynin nga muret e shpellës, thanë zyrtarët.

Të gjithë tani janë në spital në qytetin e Chiang Rai dhe marrin ndihmë mjekësore dhe psikologjike. Sipas Raportimeve të fundit gjendja e tyre po permirësohet.

Të gjithë djemtë humbën peshë gjatë përvojës së tyre të rëndë dhe do të qëndrojnë në spital për një javë, pasuar nga një shëtitje javore në shtëpi. Zyrtarët e ministrisë së shëndetësisë thanë se grupi i parë ishin të gjithë duke ngrënë ushqim normal dhe grupi i dytë do të vihej në ushqim normal deri të mërkurën.

Grupi i tretë i evakuuar të martën po i nënshtrohen të njëjtave kontrolle mjekësore si dy grupet e para, por duket se janë në gjendje të mirë shëndetësore. Nuk ka raste të infeksioneve të rënda.

Katër djemtë e parë tashmë janë vizituar nga familjet e tyre, thanë zyrtarët, dhe grupi i dytë gjithashtu do të lejohet të marrë vizitorë më vonë të mërkurën.

“Ne nuk jemi të sigurt nëse kjo është një mrekulli, shkencë, apo çfarë,” shkroi grupi i Marinës së Tailandës në Facebook të martën. “Të gjithë, 13 tw shpwtuarit janë tani jashtë shpellës”.

Si u shpalos drama?

Të moshuar në mes të 11 dhe 17, anëtarët e ekipit të futbollit të Bishave të egra hynë në sistemin e shpellës në mot të thatë, gjatë një ekskursioni me trajnerin e tyre. Grupi u bllokua më 23 qershor, pasi shirat e dendur përmbytën rrugën kompleksin e shpellës, duke bllokuar rrugwdaljen e tyre.

Shpwtimtarwt, i gjetën nëntë ditë më vonë, kur dy zhytës të ekspertëve britanikë hynë në shpellë.

Zhurma në zbulimin e grupit shpejt u kthye në shqetësim pasi u bë e qartë se sa e vështirë do të ishte shpëtimi i djemve që nuk mund të notonin dhe që ishin dobësuar nga koha e tyre nëntokësore.

Marrja në dhe nga dhoma ku grupi ishte i bllokuar ishte një udhëtim rraskapitës edhe për zhytësit me përvojë. Procesi përfshinte një përzierje të ecjes, ngjitje dhe zhytjeje përgjatë litarëve udhëzues.

Si i mbijetuan djemtë?

Djemtë dhe trajneri i tyre ishin bllokuar nën tokë për gjithsej 17 ditë. Zyrtarët thanë se grupi mbijetoi nëntë ditët e para të përvojës së tyre të urisë duke pirë ujë që hyntenga muret e shpellës.

Ata njoftohet se hynë në shpellë për të festuar një ditëlindje të ekipit dhe ushqimet që sollën me ta mendohet se kanë ndihmuar në mbështetjen e tyre. Sapo u gjetën, atyre u është dhënë “ushqim i lehtë për të tretur me energji të lartë me vitamina dhe minerale, nën mbikëqyrjen e mjekut”, tha Rear Adm Arpakorn Yuukongkaew.

Sipas Thongchai Lertëilairattanapong, një inspektor për departamentin shëndetësor në Tajlandë, tha se të gjithë fëmijët humbën mesatarisht 2 kg gjatë kohës së tyre nën tokë, por janë në gjendje të mirë fizike.

Ekipet e shpëtimit u sollën dritat dhe letrat nga prindërit e tyre për t’i ndihmuar ata të përballonin. Trajneri i tyre, Ekapol Chantaëong, thuhet se mësoi ekipin se si të meditonte për të përballuar stresin. Ai u trajnua për një dekadë si një murg budist para se të kthehej në futboll.

Kush janë djemtë dhe trajneri i tyre?

Detaje kanë dalë nga anëtarët e ekipit dhe trajneri i tyre.

Kapiteni Duganpet Promtep, 13 vjeç, është përshkruar si një motivues dhe shumë i respektuar nga shokët e tij. Ai me sa duket ishte ndjekur nga disa klube profesionale të Thai.

Adul Sam-on, i lindur në Myanmar, 14 vjeç, flet disa gjuhë dhe ishte i vetmi anëtar i ekipit që mund të komunikonte me zhytësit britanikë kur ata u zbuluan së pari.

Ishte ditëlindja e 17-vjeçarit Peerapat Sompiangjai kur grupi u bllokua në shpellë. Ushqimet dhe pijet që djemtë sollën me ta për të festuar ditëlindjen, ka ndihmuar ata të mbijetojnë në provën e tyre të vështirë.

Ndihmësi i trajnerit Ekapol Chantaëong, 25 vjeç, u tha se ishte grupi më i dobët kur u gjetën, pasi ai thuhet se nuk pranoi të hante ndonjë ushqim dhe ia dha atë djemve.

/Përgatiti ‘Mapo.al’/

 

 

 

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas