Aktualitet

Diplomati kosovar në SHBA nuk ka buxhet për qira, strehohet te familjarët


               Publikuar në : 08:56 - 11/05/18 |
mapo.al

Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në New York është zhytur në “fukarallëk”. Qe disa muaj ka mbetur pa para në xhirollogari duke mos arritur ta paguajë as qiranë e banimit për diplomatët dhe familjarët e tyre. Për situatën e rëndë me financa është njoftuar edhe ministri Behgjet Pacolli përmes një komunikimi elektronik të cilin ka arritur ta sigurojë gazeta.


 

Aty shefja e Konsullatës, Teuta Sahatçiu, tregon për vështirësitë me të cilat është përballur diplomati Lulzim Krasniqi, me të zbarkuar në New York. Ai është shtrënguar të strehohet tek familjarët e tij, pasi në mungesë të mjeteve financiare është dashur të largohej nga hoteli ku ishte vendosur përkohësisht, shkruan sot Koha Ditore.

 

Sahatçiu në letër fillimisht e njofton kreun e MPJ-së se diplomati i ri, i caktuar të shërbejë në Konsullatën në New York, tashmë ka arritur dhe po përgatitet të marrë përsipër detyrat që e presin.

 


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas