Kryesore, Politika

Deputeti i Bundestagut plas ‘bombën’: Me standardet tona, Fatmir Xhafaj s’mund të jetë më ministër

Gjatë një interviste për të përditshmen “Panorama”, deputeti i Bundestagut gjerman Thorsten Frei, raportuesi i CDU/CSU për Shqipërinë, thotë se, pas skandalit që përfshiu ministrin Fatmir Xhafaj, ai s’mund të vijojë të kryejë më me besueshmëri funksionin që i ka ngarkuar kushtetuta.


Sipas standardeve gjermane, ai s’do të ishte më në detyrë, thotë deputeti Frei, por për largimin e tij, vendimtare do të kishte qenë edhe reagimi i shoqërisë civile gjermane.

Pyetje: Ju dhe kolegu i CDU-së V Vadepaul keni qenë mjaft të hapur në intervistat e mëparshme ndaj Saimir Tahirit, duke kritikuar mbrojtjen e tij politike, si dhe për ministrin e brendshëm Fatmir Xhafaj, duke nënkuptuar që ai nuk mund të qendrojë me besueshmëri në detyrë pas skandalit që përfshiu atë dhe vëllain e tij.

A mendoni se këto pikëpamje reflektojnë një qendrim më të gjerë në Berlin?

Përgjigje: Po. Sipas standardeve gjermane, ai ndoshta nuk do të mbetej në detyrë. Faktori vendimtar është gjithmonë presioni i shoqërisë sonë shumë të fortë civile./Burimi: Gazeta ‘Panorama’/

PasPara

6 komente

  1. Ky do jet ndonje si Lulushi por i gjermanis qe nuk e pjerdh njeri e vjen na ben na ben te zgjuarin ne Shqiperi a thua se populli ha bar.

  2. Hahah nuk u dalloka fare ky qe eshte i stisur. Ky luli ngeli duke paguar njerez per te lobuar. Njeher ruset, njeher babalen tani kete. Po kush i ha kto budalleqe.

  3. Po ky nga selia e Shqupit i ka bere kto deklaratat? Se duket sikur ka fol Sala jo per gje. Apo bashje me zarfin e pageses i kane dhene edhe letren se cfare do fliste.

  4. Sikur realisht Gjermania te mendonte kshu nuk do na jepnin vote per te hyre ne BE po kta e din akoma popullin dele qe mund ti haj kto skenare te Lulzim mavris. Nga ana tjeter te huajt i marin leket dhe bejn sikur i bejn ndonje lobim.

  5. Cjane keta anonim qe na i shisni si kapital? Pse duhet ti besoj ktij une dhe jo angela markelit qe na dha voten pro anetarsimit.

  6. Ja ku ven leket tona qe kane vjedhur kta. Per te paguar te huajt per lobime qe te vij luli prap ne pushtet edhe te na rrjepi prap sic na griu kur ishte minister.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas