Kryesore

Dekreti për teatrin, Veliaj: Presidenti mori copy-paste argumentet e PD; Politika po bën me Metën siç bëri me Nishanin


               Publikuar në : 19:55 - 01/08/18 |
mapo.al

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i cilëson argumentet e përdorura nga Presidenti Meta për kthimin e ligjit për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar, si kopje identike e atyre që u hartuan nga Partia Demokratike.


Në një intervistë për Vizion Plus, Veliaj tha se Bashkia e Tiranës dhe qeveria, duke ndjekur thirrjen e Presidentit Meta, zhvilluan disa dëgjesa me artistët dhe arkitektët. “Së pari, argumentet e presidentit janë kopje e argumenteve të PD. I kam parë të dyja letrat, edhe atë të Komisionit që drejtohet nga PD në Parlament, edhe të zonjës që drejton komisionin e Kulturës, edhe zotrisë që drejton komisionin e Integrimit. Në gjuhën e kompjuterit quhet copy-paste, pra ta marrësh tekstin nga diku e ta ngjisësh diku tjetër. Për këtë arsye m’u duk e pandershme që m’u kërkua të negocioj me aktorët, se po të më thoshin negocio me krerët e opozitës, do ishte më e ndershme”, tha Veliaj.

Kreu i bashkisë siguroi se menjëherë pas rivotimit të ligjit në shtator, do të nisë puna për t’i dhënë kryeqytetit një teatër modern dhe dinjitoz. “Nëse dikush e shtyu mbylljen e perdes së këtij akti (se po flasim me gjuhë teatrale) për 40 sekonda, sepse në gjuhën teatrore këto 40 ditë janë 40 sekonda të një shfaqje, kjo nuk e humbet cilësinë e aktit. Ndaj, ky është një ngërç teknik 40 ditësh, që në gjuhën e një akti teatror është një 40-sekondësh i një vonese në perde, i siparit, por jo prishja e aktit. Besoj, akti i parë u mbyll me sukses dhe besoj se do shkojmë deri në fund, të respektojmë këtë shumicë”, tha Veliaj, duke shtuar se askush nuk mund ta mbajë peng një shumicë, pavarësisht se çfarë ofiqi ka për momentin.

“Kjo shumicë besoj në opinionin publik, në komunitetin e artistëve, në votues, që kanë votuar respektivisht Edi Ramën dhe kryetarin e Bashkisë, njërin në kryeministri, tjetrin në qeveri lokale, kjo shumicë do të duhet të respektohet. Për çdo projekt në Tiranë del një minorancë e zhurmshme, dhe një gjë që më ka mësuar kjo punë në këto tre vjet është kujdes nga minorancat e zhurmshme! Bërtasin shumë për të krijuar idenë, por po të fillosh t’i shohësh me kujdes janë pjesë të një cirku kronik, një cirku shëtitës që vjen nëpër qytet, ish-drejtorë nafte, ish politikanë të dështuar, ish aktivistë të shoqërisë. Po të shohësh është një bandë klounësh që është prezente sa herë që vjen cirku në fshat dhe meqë cirku erdhi në fshat dhe kësaj here po zhvillohet tek teatri, kjo bandë e klounëve paraqitet menjëherë në gatishmëri të cirkut të radhës”, tha ai.

Veliaj nënvizoi se politika që pengoi edhe këndin e lojërave duke nxjerrë Bujar Nishanin aty, po bën të njëjtën gjë tani me presidentin e radhës. “Politika që pengoi edhe këndin e lojërave, nxori Bujar Nishanin aty, po bën të njëjtën gjë tani me presidentin e radhës. Po mundohet të përdorë çdo mjet të partiçkave që po vjen e reduktohen dhe në pamundësi për të pasur kandidatë për zgjedhjet e ardhshme dhe në pamundësi për të pasur ide për zgjedhjet e ardhshme, po importojnë kryetarë bashkish nga qytetet e tjera, siç importonin protestues për lodrat”, theksoi Veliaj.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas