KMR

Çfarë fati: Minatorët zbulojnë dy shkëmbinj me ar
               Publikuar në : 09:46 - 10/09/18 |
mapo.al

Minatorët në Australinë Perëndimore thonë se kanë zbuluar dy shkëmbinj të mëdhenj me ar, që vlerësohen në miliona dollarë, raporton TCH.


“Guri më i madh, me peshë 95 kg, përmban 68 kg ar”, tha kompania minerare kanadeze “RNC Minerals”.

Kompania shtoi se arin me vlerë rreth 15 milionë dollarë e nxori javën e kaluar.

Një inxhinier i minierave i përshkroi gjetjet si “jashtëzakonisht të rralla”.

Shkëmbi i dytë është me peshë 63kg dhe me rreth 45 kg ar.

Minatorët në Australi nxjerrin zakonisht 2 gramë ar për 1 ton gur.


Etiketa: , ,

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas