KMR

Çfarë është “sindroma e penisit veror”? Meshkujt i bën konfuzë, por femrat janë të kënaqura


               Publikuar në : 20:29 - 13/08/18 |
mapo.al

Shumica e meshkujve kanë vërejtur që me ardhjen e ditëve të ngrohta gjenitalet janë bërë më të mëdha, por që ereksionet  janë gjithnjë e më të shumta dhe se u vërehen nën rroba sado që të përpiqen që t’i fshehin.


Doktorët kanë konstatuar që “penisët verorë” vërtet ekzistojnë dhe nuk është kurrfarë gjëje e rrallë.

Mjeku urolog Dudley S. Danoff, autor i librit “Ciceroni ultimativ për shëndetin seksual të meshkujve” beson që koha e ngrohtë çon deri te zgjerimi i enëve të gjakut dhe të theksimit të tyre dhe ka shpjeguar që ekziston shkaktari përse njerëzit nuk shkojnë në muajin e mjaltit në Polin e veriut.

Përdoruesit e forumeve online kanë treguar që verës penisët u janë më të mëdhenj, ndërkaq dimrit më të vegjël.

Penisët verës rriten, sepse trupi në atë mënyrë lufton të mbajë stabël temperaturën trupore. Disa kanë treguar se kanë vërejtur që testiset u janë më të mëdhenj se zakonisht.

Mjekja urologe Jasmine Brahmbhatt thekson që megjithatë penisët mbeten në madhësinë e njëjtë pa marrë parasysh stinën e vitit, mirëpo shton që enët e gjakut në sipërfaqe të lëkurës mund të zgjerohen në mënyrë që të ruajnë temperaturën.

Doktori Danoff thekson që me zgjerimin e enëve të gjakut rritet edhe ereksioni dhe ka shtuar që banjat e ngrohta në vaskë janë shumë romantike.

Orgazmat popullore gjatë urinimit, për të cilat këto ditë gjithashtu po debatohet, assesi nuk rekomandohen, sepse mund të jenë të rrezikshme për shëndetin. Fjala është për mbajtjen e urinës dhe përjetimin e orgazmës gjatë urinimit.

Disa vajza kanë shkruar që gjatë kësaj orgazme kalojnë rrëqethje të këndshme nëpër kurriz dhe që kanë sensacionin sikur përjetojnë orgazëm.

Kjo është e rrezikshme, sepse mund të çojë deri te infeksionet e traktit urinar, por edhe deri te dështimi i veshkave.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas