Teknologji

Ballina Teknologji

Aplikacioni i ri Shazam që identifikon njerëzit

Kjo është risa që kompania Blippar ka nxjerr së fundmi. Nëse më parë shazamin e përdornim për njohjen e këngëve sot ai do të...

Armatimet “Hi-Tech” të Izraelit

Ndryshe nga kundërshtarët e tij arabë, në vitin 1950, vetëm dy vjet pasi u themelua shteti i Izraelit nuk kishte burime natyrore për të...

Si do të rrisë PBB-në, shtrirja e internetit broadband në Shqipëri?

Niveli i depërtimit të shërbimin të internetit me brez të gjerë (broadband) fiks për popullsi në vendin tonë është vetëm 9.3%, tregues ky tepër...

Njihuni me celularin më të vogël në botë…

Gjithmonë e më shumë ne mahnitemi pas telefonave të mëdhenj, teksa janë më komodë, me më shumë aplikacione dhe më modernë. Por a e...

Kufiri tjetër

Të përdorësh mendimin për të kontrolluar makinat. Ndërveprimi tru-kompjuter mund të ndryshojë domethënien e të qenit njeri. The Economist Teknologjitë shpesh faturohen si transformuese. Për William...

Kujdes! Temperaturat e ulëta mund t’ju shkatërrojnë celularin, ja si ta mbroni

Kompania "Apple" ka treguar se, "iPhonet" janë krijuar që të arrijnë të funksionojnë dhe në temperatura të ulëta nën 32 gradë. Më shumë se pjesa...

Kujdes! Po e bëni gabim… ky detaj gjatë karikimit ju shkatërron telefonin

Nëse ju e keni telefonin që përdorni prej një kohe të gjatë, atëherë shanset janë që bateria s'është më njësoj. Kjo mund të jetë për...

Statistikat/ Avionët, 2017 ishte një vit i sigurt

Prej vitesh fluturimi është statistikisht mënyra më e sigurt e udhëtimit dhe shifrat vazhdojnë të tregojnë një përmirësim të trendit. Viti 2017 ishtë më...

Superjahti ultraluksoz i miliarderit rus mahnit Gjibraltarin

Një nga jahtet më të mëdha në botë, me pronar një miliarder rus, ka ndaluar në Gjibraltar. Mjeti që kushton rreth 400 milionë euro zotërohet...

Facebook, 10 mld dollarë për 3 muaj

Algoritmi i ri për reklamimin në Facebook duket se ka dhënë rezultatet e para. Kompania publikoi të dhënat për 3-mujorin e tretë të këtij viti...

CLOSE
CLOSE