Shëndeti

Ballina Mapo Format Shëndeti

Edhe pse është shkaktari i tretë i vdekjeve aktualisht, shumë pak po flitet për...

Kur flitet për shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë, ka shumë mundësi që mendja t’ju shkojë te kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Këto janë realisht...

Personat me aftësi ndryshe në Shqipëri, probleme shëndetësore

Rehabilitimi dhe përdorimi i aparaturave që ofrojnë asistencë iu mundëson personave me aftësi ndryshe të jenë të pavarur Paaftësia nuk është vetëm një problem shëndetësor,...

Menoragjia: Problemet me ciklin te femrat, shkaqet dhe trajtimi

Mjekja obstetër-gjinekologe Jonida Reveli shpjegon funksionimin e ciklit menstrual, kur quhet kohëzgjatje dhe fluks normal menstruacionesh, dhe pse duhet patur kujdes veçanërisht në rast...

Dieta që ul rrezikun e prekjes nga kanceri i zorrës së trashë

Ta mbash zorrën e pastër nënkupton mbajtjen pastër të indeve dhe i lejon qelizat tuaja të rindërtohen. Një dietë për pastrimin e zorrëve gjithashtu...

Flet mjeku që firmosi dorëheqjen: Edhe në burg nuk rrinë 6 veta në një...

Ditën e djeshme, 8 mjekë të Urgjencës Qendrore në QSUT kanë njoftuar se do të japin dorëheqjen për shkak të kushteve të rënda të...

Ja çfarë ndodh me trupin në qoftë se hani 4 thelpinj hudhra çdo ditë

Ideja e të ngrënit hudhra mund të mos ju entuziasmojë aspak, sidomos kur sillni ndërmend aromën e tyre karakteristike. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin...

Numri i të infektuarve me HIV/AIDS, Shqipëria e treta në Rajon …

Shqipëria zë vendin e tretë në rajon për sa i përket personave të infektuar nga HIV/AIDS. Nga të dhënat e ECDC, Qendra Europiane e Kontrollit...

Mos i lini pa lexuar… Ja 10 rregulla për t’i mbrojtur sytë nga kompjuteri...

Si të mos mjaftonin kompjuterët, tani syve u është shtuar edhe një armik tjetër, “smartphone”-t dhe ‘iPad’-t, që na detyrojnë të qëndrojnë shumë kohë...

Drama e kancerit: ‘Askush nuk do të dalë me mua…’

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Kanceri po kthehet në një nga dramat më të mëdha të njerëzimit. Kur e sheh këtë vajzë në pamje të parë, gjithkush mund...

Kushtet e punës: Japin dorëheqjen të gjithë mjekët e Urgjencës

Të gjithë mjekët e Urgjencës në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë janë tërhequr nga vendi i punës për shkak të kushteve të vështira. Ata i...