Shëndeti

Ballina Mapo Format Shëndeti

Sa zgjasin simptomat e nikotinës pas lënies së duhanit?

Lënia e duhanit është një nga proceset më të vështira për duhanpirësit. Simptomat e largimit të nikotinës siç janë irritimi, energjia e ulët, uria, kokëdhimbja...

Avazi i radhës…/ Ndryshon shërbimi mjekësor në Tiranë, vizita te specialisti do planifikohet online

Shërbimi mjekësor në kryeqytet ka filluar të ndryshojë. Sipas sistemit të ri, vizita tek mjeku specialist do të bëhet me planifikim online. Këtë e ka...

Zbulohet origjina e lashtë e hepatitit B

Mumja e një fëmijë mesjetar ka treguar rastin më të hershëm të hepatit B. Analiza e një AND-je që i përket shekullit 16-të, e gjetur...

Nuk ka të bëjë me metabolizmin, ja arsyeja më e madhe përse ju shtoni...

Ju ndoshta keni dëgjuar se sapo të mbushni 40 vjeç, do të shtoni në peshë. Kjo forcë e pashpjegueshme që ne e quajmë metabolizmi ynë,...

Intensifikohet lufta kundër duhanit, zero tolerancë për këdo që shkel ligjin

Pas kerkeses se Ministres se Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu per intensifikimin e luftes ndaj duhanpirjes ne ambjentet publike, ne zbatim  të Ligjit...

Çrregullimet psikologjike vijnë nga gjumi, ja çfarë duhet të bëni

Gjumi është një ndër faktorët më të rëndësishëm për organizmin dhe mënyrën se si vijon aktiviteti i ditës. Persona që flenë më pak se 8...

Studimi/ Truri ynë funksionon si navigator satelitor

Truri i njeriut funksionon njësoj si një navigator satelitor, që ka nevojë të përditësojë vazhdimisht hartat e tij. Zbulimi vjen nga një grup shkencëtarësh...

Kalciumi dhe Vitamin D nuk parandalojnë frakturën e kockave

Një nga pyetjet më të diskutueshme në shkencën e të ushqyerit gjatë dekadës së fundit ka qenë nëse të moshuarit duhet të marrin vitaminën...

A janë të dëmshme këto patate? Çfarë zbuluan studimet

Është zhgënjyese të hapësh kabinetin e kuzhinës dhe të gjesh kaçube të vogla të formuara në kokrra të patates. Shumë njerëz i hedhin ato në...

Ja përse duhet të hani çokollata çdo ditë

Adhuruesit e çokollatës nuk kanë nevojë për justifikime që ta hajnë çdo ditë, por sugjerohet të jetë e zezë me përqindje të lartë të...

CLOSE
CLOSE