SHENDETESI

Ballina Shëndeti SHENDETESI

Ju mund të humbisni peshë edhe kur flini, ja cilat ushqime duhet të konsumoni

Shpesh herë evitojmë darkën nga “mania” për të mos shtuar në peshë, por duhet ta harroni rregullin “Mos hani pas orës 6 të pasdites”...

Kush është vendi më i rrezikshëm në shtëpi që fëmija juaj të flejë

Vendi më i rrezikshëm për fëmijën tuaj për të fjetur është divani, sipas një studimi të ri. Mbi 9,000 vdekje të foshnjeve gjate gjumit në...

Si të biesh në peshë në mënyrë afatgjatë dhe të qëndrueshme

Gjithmonë kur bëhet fjala për rënien në peshë, njerëzit mobilizohen dhe përgatiten për rrugë sa më të shpejta që t’i çojnë menjëherë në destinacionin...

5 mënyra si të parandaloni alergjinë tek fëmijët

Keni dëgjuar në lidhje me numrin në rritje të alergjive ushqimore tek fëmijët: incidenca është rritur me 50% në mes të 1997 dhe 2011,...

Rëndësia e ekografisë së gjirit

Është një metodë e cila lejon vlersimin e gjirit mbi bazën e ultratingujve duke përftuar pamje reale dhe që përdoret për vlersimin e një...

Të kujdesh për nipërit ju ndihmon për shëndetin mendor, por kujdes, mos e ktheni...

Sekreti për të qëndruar mendërisht të mprehtë më vonë në jetë është loja me nipër dhe mbesa, ka treguar një studim. Ky ndikim ishte...

Arrat ndihmojnë në ruajtjen e kujtesës

Shkencëtarët deklaruan se konsumimi i përditshëm i arrës ndihmon në parandalimin e sëmundjes së humbjes së kujtesës. Në studimin e realizuar nga studiuesit e...

Ushqehu sipas moshës

Përbërësit ushqimor për të cilat ka nevojë trupi yt ndryshojnë me kalimin e moshës, që do të thotë çfarë bënte mirë në të 20-tat...

Mashtrim gjigand me tamiflunë

Qindra milionë paund janë shpërdoruar në prodhimin e medikamentit Tamiflu, i cili nuk ishte më i mirë se paracetamoli. Britania e Madhe shpenzoi 473 milionë...

7 milion viktima në një vit nga ndotja e ajrit

Ajri i ndotur mund të konsiderohet pa frikë si vrasësi i padukshëm. Këtë fakt e vërteton raporti më i fundit i Organizatës Botërore të...