PROFIL & RETRO

Ballina Kultura PROFIL & RETRO

‘Rilindja minus’ e Edi Ramës

“Më jepni votën më 23 qershor”, thotë kryetari i një partie që pretendon se nuk ngjan në asgjë me rivalin që kërkon të zëvendësojë...

Margaret Thatcher,zonja që ndryshoi botën

Vetëm një grusht politikanësh, në kohë paqeje, mund të mëtojnë se kanë ndryshuar botën. Margaret Thatcher është një prej tyre. Ajo shndërroi jo vetëm...

Policët shqiptarë në mes të Far West-it

Si Chupa-Chupat. Kështu më duken policët nëpër rrugët e Shqipërisë. I sheh të qëndrojnë në kryqëzime ose në anë të rrugëve, me cigaren në...

Emigrantët jo më në ankth nga ksenofobia, vendin e parë e zë papunësia

Nuk është ksenofobia problemi më i madh i emigrantëve në Europë. Ata janë shumë më të shqetësuar për vendin e punës dhe shëndetin. Një...

Panairi i papunë i punës

Nëse vërtet kërkoni një vend pune, më mirë mos e bëni këtë në panair. Në fakt panairi u mbyll dhe s’keni se si, por...

Amplifikimi pa kriter nga shtypi shqiptar i lajmeve të pavërteta nga blogjet ekstremiste greke

-Familje shqiptarësh vjedh këtu e 20 vjet blegtorët e Thesprotisë / Ish-ministri shqiptar: Bashkimi i kombit është vetëm fjalë / Nacionalistët shqiptarë: Anastas, qërrohu...

Hollywood-i bën retro

Ndërsa prej Ballkanit shfaqen simptoma prapambetjeje duke përdorur si figurë simbol gomarin, interesante është të shihet sesi i trajtojnë simptomat e ndryshueshmërisë vendet e Perëndimit. Më pëlqen...

“Po këto ç'janë?", një iniciativë qytetare

Kemi shumë vite me një realitet të shëmtuar mbi kokat tona, të cilin duket sikur e kemi harruar  pothuajse fare. Nuk e kuptojmë që...

Riprodhimi i elitave

Një mik më ftoi t’i bashkoj firmën time një peticioni që po qarkullon në media kundër rishikimit të historisë së shqiptarëve nga autoritetet akademike...

Kriza e kishës katolike dhe shpëtimi i saj

Para jush një biznes në telashe—një menaxhim kotmësëkoti, rezistent ndaj forcave modernizuese të moshës së internetit, i njollosur nga skandalet dhe korrupsioni. Ka nevojë...

CLOSE
CLOSE