OP-ED

Ballina Op Ed OP-ED

Është krijuar ideja se, hapja e negociatave me BE është e sigurt

Nga Ervis Iljazaj Ashtu sikurse ndodhi me anëtarësimin në NATO të Shqipërisë, kur askush nuk mendonte se e meritonim një gjë të tillë, por ndodhi...

PD po zë vendin majtas, të lënë bosh nga PS e Edi Ramës

Nga Ervis Iljazaj Që Edi Rama nuk është një socialdemokrat, tashmë është e qartë. Mjafton të analizosh me kujdes diskursin e tij publik apo politikat...

Marrëveshja për detin, fronti i ri i përplasjes midis mazhorancës dhe Presidentit

Nga Ervis Iljazaj Presidenti i Republikës Ilir Meta u shpreh për marrëveshjen e detin me Greqinë se ai nuk ka dhënë plotfuqishmërinë që kërkohet në...

Arrestime politike apo aksion drejtësie?

Nga Ervis Iljazaj Situata politike që është krijuar nuk është aspak në ditët më të qeta të saj. Dukshëm ka një tensionim të aktorëve që...

A janë “arrestimet” kushti i vetëm për hapjen e negociatave

Nga Ervis Iljazaj Duken si dy fjalë që nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën, por në fakt janë fjalët që përmbledhin dhe na japin panoramën më të...

Futbolli shpëtoi nga politika, por jo nga problemet

Nga Ervis Iljazaj Rizgjedhja e Armando Dukës për herë të pestë në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit, paradoksalisht, nuk është as lajm i mirë...

Ka dështuar BE apo Ballkani me integrimin?

Nga Ervis Iljazaj Me gjithë vullnetin e mirë dhe vendosmërinë që tregoi Komisioni Europian për të mbajtur gjallë shpresat e Ballkanit Perëndimor dhe për Shqipërinë...

Erion Veliaj përgjysmoi taksën e parë, duhet të nxitojë për të gjitha të tjerat

Nga Ervis Iljazaj Bashkia e Tiranës ka vendosur për uljen e taksës së ndërtimit nga tetë për qind në katër, duke u bërë kështu taksa...

Si po rikthehet Berlusconi me premtimin e taksës së sheshtë

Nga Ervis Iljazaj Silvio Berlusconi është duke u rikthyer bindshëm në protagonist të politikës italiane, duke zhvilluar një fushatë elektorale që “kalë beteje” ka vendosjen...

Rreziku nga uria për drejtësi

Nga Ervis Iljazaj Pritshmëria për arrestime të bujshme që ka krijuar Reforma në Drejtësi ka ndërtuar një opinion publik të uritur për drejtësi, që më...