Op Ed

Ballina Op Ed

Mustafa Nano: Socialistëve u ka hyrë frika në palcë nga reforma

Debati për Rregulloren e Kuvendit/ Analisti Mustafa Nano shkruan se socialistët kanë frikë, e kjo do të thotë se drejtësia nuk do të jetë...

Në vend të monografisë për Ibrahim Kodrën, në 100-vjetorin e tij

Nga Ndriçim Kulla  Më tërheq shumë shkrimi i librave biografikë për personalitetet e shquar shqiptarë të fushave të ndryshme, dhe e kam provuar në dy...

Lajthitje e ministrit apo kthim mbrapa i shtetit?

Nga Eugjen Merlika             Ndryshimi thelbësor ndërmjet shtetit ligjor dhe të gjitha sistemeve të tjera shtetërore autoritare, në të cilat institucionet janë shprehje e vullnetit...

Transparenca në shërbim të mirëmbajtjes së burimeve natyrore

Nga Enio Civici Shqipëria, nën syrin e investitorëve të rëndësishëm vendës dhe të huaj përmban një ftesë shumë interesante nëse flitet për burime. Njerëzore, energjetike,...

Kina, në ofensivë për të mbushur vakumin perëndimor në Ballkan

Nga Blendi Lami             Risku i parë gjeopolitik, i parashtruar në raportin e “Eurasia Group” (një kompani me reputacion global për vlerësimin e riskut politik)...

Vrasja e Oliver Ivanovicit

Nga Baton Haxhiu Ç’të thuash për këtë vrasje? Krejt kjo situatë dhe vrasja e Oliver Ivanoviqit po fshin gjithçka që është arritur në Kosovë. E...

Budallallëk: Për të ndreqë partinë, prishin shqiptarinë

Nga Ramadan Ramadani* Deklarata e fundit e Edi Ramës se për zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Maqedoni ishte vendimtare Partia Socialiste e Shqipërisë është një...

Albin Kurti, sjelljet prej profeti nuk kanë vend në politikë

Nga Mustafa Nano Lexova fjalën e Albin Kurtit (mund ta gjeni të plotë këtu: https://orainfo.net/kurti-kandidat-i-vetem-per-kryetar-te-vv-se-kjo-eshte-platforma-e-tij/) të mbajtur në sallën e kuqe të Pallatit të Rinisë...

Disiplina dhe kontrolli

Nga Klementin Mile Revista Mapo Rendi lidhet shpesh me idetë e disiplinës, rregullimit dhe autoritetit. Në këtë kuptim, rendi implikon kontrollin social të imponuar ‘nga lart’....

Koncentrimi i popullsisë na mban në varfëri!

Memo Sovranit Nga Gentian Kaprata Edhe pas 27 vjetësh në tranzicion politik e ekonomik shoqëria shqiptare vijon t’i mbështetë synimet për prosperitet ekonomik tek investimet e...