Op Ed

Ballina Op Ed

Shkarkimi i Spahiut “politik”? E si mund të jetë ndryshe

Arjan Vasjari Nënkryetarit të KLD-së dhe njëherazi drejtuesit të Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, i ka rënë një fat dyfish i keq: 1-duhet të...

Keqkuptime me patriotizmin

Tonin Gjuraj Patriotizmi është, ndoshta, një prej vlerave qytetare më të vështira për t’u përcaktuar. Në kuptimin tradicional, si rregull, ai nënkupton dashurinë për atdheun,...

Keqkuptime me patriotizmin

Patriotizmi është, ndoshta, një prej vlerave qytetare më të vështira për t’u përcaktuar. Në kuptimin tradicional, si rregull, ai nënkupton dashurinë për atdheun, krenarinë...

Rona Nishliu ose Albanosfera në Ballkan

Gjashtë vjet më parë, bëra një program radiofonik për BBC rreth ish-Jugosllavisë dhe famëkeqit Eurosong, Festivali të Këngës në Eurovizion. Vura në dukje dy...

Requiem për mëkatarin Vaclav Havel

Lexuesi ka të drejtë të pyesë veten se përse autori po rikthehet përsëri tek emri i të ndjerit, ndërkohë që ngjarja e ndërrimit jetë...

Kosova si problem

Ka kohë tashma që Kosova po lakohet në arenën ndërkombtare si nji vend problematik. Mjafton të kujtojmë këtu çeshtjen “procedurale” që e bani qesharake...

Ashtu si Lubonjës, Himni Kombëtar më ngjall neveri

Net më parë përcolla emisionin ‘Opinion’ të Blendi Fevziut, me temën ‘A jemi më patriotë sot?’ Po të duhej të bëja një përshkrim të...

Sfida të partneritetit ndërmjet sipërmarrësve

“Shkova në Shqipëri për të investuar në një aktivitet bujqësor. Takova disa njerëz dhe diskutova me ta propozimin tim të biznesit. Ramë në ujdi...

Kriza e sektorit të ndërtimit është lajm i mirë

Ky nuk është rasti shqiptar. Asnjë prej ndërtuesve shqiptarë nuk është ‘too big to fail’. Me ndonjë përjashtim të vogël, ky komunitet përbëhet nga...

Autokracia hungareze dhe regjimi në Kosovë

Liria, Demokracia dhe të Drejtat e Njeriut janë disa prej vlerave në themel të Bashkimit Europian. Revista londineze “The Economist” i ka risjellë në...