MAPO+

Ballina Mapo- Edu MAPO+

Barbara Kolm: Rritja e taksave ndëshkon masat dhe dobëson shtetin

Presidentja e Institutit Hayek të Vjenës dhe drejtorja e Austrian Center of Economics, e pranishme në Tiranë shpjegon pse liberalizmi ekonomik do shpëtonte shtetet...

Shqipëria në kohën e tritolit

Tritoli zë vendin e kallashnikovit, si arma e re po aq vdekjeprurëse, por më pak e gjurmueshme e shqiptarëve. Në këtë situatë shpërthyese të...

Carlo Bollino: Prapaskenat e negociatave për armët kimike

 “Heshtje e dyfishtë”, libri i gazetarit të njohur italian rreket të zbulojë skenat dhe prapaskenat e asaj që u quajt “java kimike” në Shqipëri,...

Dimitris Dimitriadis: Psikanaliza letrare e një vendi që vdes dhe konteksti shqiptar

“Vdes si një Vend” është psikanaliza letrare e një vendi që dekompozohet ngadalë, rrëfimi tronditës i një gruaje real-imagjinare, që shikon me tmerr sesi...

Një nismë për të nxitur leximin

“A e bëjmë një fushatë për kulturën? Blini 1 libër sot, më 1 Mars.” Ndërkohë që ishte në shtëpinë e përkthimit në Romë, teksa shikonte...

Hervin Çuli, jo teatër me Teatrin

Rruga për në Teatrin Kombëtar më zgjon kujtime kohërash të vjetra, por edhe më fal një tis krenarie. Si gazetare rrugën time e kam...

Sazet e dasmës së Mbretit Zog turne në Italinë e viteve ‘38

Ato quheshin sazet e “Demkës dhe Hajros”, babë e bir, këngëtarë të shquar të sazeve të Korçës në vitet ‘20-‘40 të shek. XX dhe interpretues...

Nikolla: Ftoj maturantët e shkëlqyer të studiojnë për mësuesi

 E thirrur dje në interpelancë nga deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla shpalli edhe një herë ndryshimet që...

Arsimi profesional dhe punësimi, në një strategji të përbashkët

Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë prezantoi dje në ambientet e fabrikës së xhamit “All Glass shpk”, “Strategjinë Kombëtare për Punësim dhe Aftësi 2014-2020”,...

Pronat/ Fatura e Strasburgut për qeverinë shqiptare 37 milionë euro

413 padi të pronarëve shqiptarë në Strasburg, vetëm për 8 syresh shteti duhet të dëmshpërblejë deri në qershor pronarët me shumën prej 37 milionë...

CLOSE
CLOSE