Mapo Libri & Ide

Ballina Mapo Libri & Ide

Ermir Nika: ‘Kuarteti bohem’ ose fatet e njerëzve të një qyteti

“Kuarteti Bohem”, vepër e autorit Ermir Nika, botuar nga Shtëpia Botuese Ombra GVG, është një vëllim poetik që tashmë i ka ardhur poezisë shqipe,...

Diçka për donkishotët (negativë) që po lodhen në mbrojtje të “realizmit socialist”

Shkrimtari Agron Tufa nga zërat më aktivë për historiografinë e letërsisë së pas ’90-ës, në një debat të risjellë së fundi në qendër të...

Pëshpërima për të rezistuar

(Shënime për romanin “Pëshpërimë gruaje” të autores Klara Buda) Nga Agim Baçi Një shoqëri që nuk është e gatshme të presë ardhjen e një fëmije në...

Teknologjia e tekstit, lexuesi shqiptar: Me zë apo i heshtur?!

Mapo letrare nxitur nga fushata kombëtare e leximit, bashkon në një forum botues, shkrimtarë, kritikë dhe, përfaqësues të Ministrisë së Kulturës si e ka...

Integrimi i Shqipërisë në BE: Ç'do të ndodhë me identitetin tonë

Nga Hazbi Lika Integrimi europian si projekt politik natyrisht ka dhënë dhe vazhdon të japë impaktet e veta në sfera të rëndësishme të jetës së...

Ju flet Konica: Bota është atdheu i madh i çdo njeriu të kuptuar!

Një botim simpatik i formatit të xhepit, i edicionit Zenit, të vitit 2016, ndërtuar me shprehje të përzgjedhura, prej këtij autori, me titullin “Ju...

“Kukulla” e Kadaresë, një roman që lexohet me një frymë

Çfarë sekreti duhet të ketë një shkrimtar i vërtetë, që  të rrëmben qysh në faqen e parë dhe të detyron ta lexosh me një...

Loja, shembja e qiellit

E shkuara e tij, jeta e tij, ngjarjet që e kanë shënuar e bëjnë Bashkim Shehun sot një shkrimtar që përmes një regjistri të...

Botim i UETPress: “Larg dhe afër”, prezantohet libri i intelektualit shqiptar Ismet Toto

“Larg dhe Afër”, titullohet libri i autorit Ismet Toto, një nga intelektualët më në zë të viteve ’30, i dënuar me vdekje nga Mbreti...

Letërsi fason, me krah të lirë pune

Lexuesit e Ballkanit Perëndimor, ardhur nga përvoja të dhunshme, nga vrasjet, gjaku, përdhunimi fizik e kulturor, e kuptojnë se luftërave një ditë u vjen...