Mapo Format

Ballina Mapo Format

Dushi me ujë të ftohtë, i shëndetshëm

Ish-marinsi amerikan Clint Emerson, autor i disa librave për ushtrime ushtarake, shpjegon se përse është e shëndetshme që dushin ta përfundojmë me ujë të...

Ja çfarë ndodh me trupin në qoftë se hani 4 thelpinj hudhra çdo ditë

Ideja e të ngrënit hudhra mund të mos ju entuziasmojë aspak, sidomos kur sillni ndërmend aromën e tyre karakteristike. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin...

A duhet të ndjekin universitetet globale parime globale?

A duhet të zbatohet parimi i barazisë arsimore për të gjithë studentët në mbarë botën apo vetëm për disa studentë në veçanti – më...

Pastroni fytyren me qumësht

Larja e fytyrës me qumësht është gjëja më e mirë që mund të bëni edhe nëse keni lëkuren më të ndjeshme në botë, më...

Sa gjatë qëndrojnë në gjak, urinë dhe flokë drogërat e ndryshme… befason hashashi

Edhe pasi të përfundoi efekti i drogave, ato mund të qëndrojnë për një kohë të gjatë në gjakun, urinën dhe flokët tona. Por, sa gjatë...

Gurët e tëmthit: Më të rrezikuar të moshuarit, trajtim me dhe pa operacion

Mendohet se prania e një guri të thjeshtë të tëmthit mund të shkaktojë prodhimin e shumë gurëve. Fatmirësisht njerëzit mund të jetojnë pa fshikëzën...

Ulni temperaturën e fëmijës suaj në pak minuta, pa përdorimin e ilaçeve

Nënat pa shumë përvojë zakonisht panikohen kur fëmija i tyre është i sëmurë ose kur diçka nuk shkon siç duhet. Por, nuk është nevoja...

Erasmus+, Studentët e UET në universitetin 150-vjeçar letonez

Riga Technical University feston 155-vjetorin e themelimit, si një nga universitetet më të vjetër dhe më të rankuar të vendeve Baltike. Studentët e UET...

Perceptim mbi një poemë të palexuar

Nga Leonard Veizi Vargjet janë aty, por varet si ti i lexon. Se televizori qëllon hapur dhe në ekranin 50 inç trasmetohet një nga ndeshjet e...

Spitalet e palicencuara, të rrezikshme për pacientët

Spitalet publike dhe private në vend do të ofrojnë shërbim më të sigurt për pacientët vetëm kur ato të akreditohen. Madje, drejtues të Shëndetësisë...

CLOSE
CLOSE