KULTURE

Ballina Kultura KULTURE

In Memoriam, Basha instalacion me viktimat e komunizmit

Një përkujtim që kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha ka bërë për të gjithë të rënët në  diktaturë. Ky instalacion i ngritur mbi...

DokuFest, sërish në Tiranë

Kësaj here rasti kanë qenë festat e nëntorit ato që kanë sjellë Festivalin e Filmit “DokuFest” në kryeqytetin shqiptar. Gjatë dy ditëve, sot edhe...

Wiki Loves Monuments/ 10 fotot më të mira nga Kosova dhe Shqipëria

Gara e fotografisë “Wiki Loves Monuments”, e organizuar nga FLOSSK dhe Open Labs, ka përzgjedhur dje fotografitë fituese të konkursit. Janë dhjetë fotografi nga...

U mbyll Festivali i Këngës popullore qytetare në Elbasan

U mbyll dje edicioni i 13 i Festivalit të këngës popullore qytetare në Elbasan, me programet e grupeve nga Elbasani dhe Kavaja. Ky festival...

All Nightmares cafè/ Fotografi Armand Sallabanda promovon librin e parë

Është promovuar ditën e djeshme libri i parë i fotografit Armand Sallabanda. Ndryshe nga sa mund të mendohej, ky libër nuk ka në fokus...

Inva Mula dhe Genc Tukiçi, koncert në Londër

Sopranoja dhe pianisti shqiptar me famë botërore do të performojnë sot në mbrëmje në skenën e pallatit “King’s Place”. Një koncert recital në prag...

Evis Mula: Pas Mimisë, në rolin e Desdemonës

Pas premierës “La Boheme” që  e ngjiti në skenën shqiptare me një rol,  sopranoja Evis Mula rrëfen projektet e  ardhshme. Më i afërti është...

Sesilia Plasari: Liri në Bremen, më ka ndihmuar të jetoj

Pas komedisë “Kasollja e vogël”, regjisorja është rikthyer në skenën e Teatrit Kombëtar këtë fundjavë me një dramë tronditëse. Historia e një gruaje, e...

Shqipëria brenda një bunkeri

Në kuadër të përvjetorëve të mëdhenj, si çerekshekulli i rënies së Murit të Berlinit dhe 70-vjetori i çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit, bunkeri antibërthamor...

Pesë dramat pas tragjedive

Pasojat e përndjekjes komuniste për familjet Kasoruho, Xhagjika, Kokalari, Sejko e Çitaku Lexova një shkrim të Bashkim Dizdarit në gazetën “Panorama” më 8 tetor 2012, me...

CLOSE
CLOSE