Kultura

Ballina Kultura

Bukinist.al, promovues kryesor i leximit dhe librit në shqip, prej më shumë se një...

  Në këto 25 vjet tregu i botimeve ka shënuar hapa të jashtëzakonshme, duke e pasuruar ndjeshëm botën intelektuale dhe shpirtërore. Por në kohën kur...

Eno Peçi: Është koha ajo që gjithmonë luan me ne…

Kur krijoi “Exil” koreografi shkoi në ide e koncept në vitin 1997. Shqipëria e këtij viti iu duk se i qëndronin në trup vendit...

“Përbindëshi” Moikom Zeqo, një korpus letrar me mbi 100 vepra

Nga Leonard Veizi Krijimtaria e tij vjen nga kaosi. Letërsia nuk është letërsi, dhe as historia nuk shkruhet si e tillë. Ato janë një...

Klara Buda, 'Pëshpërimë gruaje' ose dashuria si akt rezistence

Të premten, në hollin e UET promovohet romani i Klara Budës, “Pëshpërimë gruaje”, prezantuar pak ditë më parë në Panairin e Librit Tirana 2017,...

Ymeri: Libri është gjithmonë në modë

Kryetari i Shoqatës së Botuesve, Petrit Ymeri, i ftuar në Forumet UET, pas përfundimit të panaitit të 20 të librit në Tiranë: problemet me...

‘Mos harro të punosh me korin e engjëjve atje…’, mesazhi prekës i Elton Dedës...

Elton Deda i ka kushtuar Aleksandër Lalos, një dedikim prekës në “facebook-un” e tij. Ai e kujton maestron si një njeri të drejtë, me humor...

‘Shpërthen’ Sidrit Bejleri: Çapaçulët që shkojnë në dasmat VIP, e harruan kompozitorin Lalo

Këngëtari i njohur Sidrit Bejleri ka reaguar ditën e djeshme pas ndarjes nga jeta të Mjeshtrit të Madh, Aleksandër Lalo. Përmes një postimi në rrjetin...

Festivali në Dibër: Një rrugë që pengohet për Teatrin shqiptar

Teatri shqiptar në Maqedoni në një edicion të jashtëzakonshëm. Në Dibër të Madhe çdo vit organizohet Festivalit Mbarëshqiptar i Teatrit, ku marrin pjesë trupa...

Aleksandër Lalo, “klasiku” i fundit i realizmit socialist

Në mjediset e RTSH-së, politikanë, artistë, këngëtarë, miq e të afërm i kanë dhënë dje lamtumirën kompozitorit Aleksandër Lalo “Ju keni stilin tuaj, dhe mua...

Pas Panairit: Letra e Pezës për ata që e pëlqyen dhe ata që heshtën

I saposhpallur autori më i kërkuar nga blerësit i edicionit të 20-të të Panairit të Librit, që u mbyll mbrëmë në Tiranë, Alfred Peza...