Kultura

Ballina Kultura

170 vegla muzikore popullore: Tradita jashtë vëmendjes institucionale

Shkas nga çelja e një ekspozite dhe botimit të një albumi/Fatkeqësisht duket se nuk do kalojë shumë kohë kur vegla muzikore si lahuta, cyla...

Ndre Mjeda, si “nxiti” 17 përkthyes për dashurinë e Margaritës

Në mundsh e Kipling, Rubairat e Omar Khajam apo Korbi i Edgar Allan Poe e shumë autorë me vargje emblemë kanë qenë më të...

Balkanika 2015-2016: Gara shqiptare me Bashkim Shehun dhe Luljeta Lleshanakun

Janë dy edicione sivjet për çmimin letrar Balkanika, që ndahet në këtë rajon, dhe nga Shqipëria janë paraqitur dy autorë: për Balkanika 2015, juria...

Ekspozita: Dhimitër Vangjeli, një arkiv i shpëtuar dhe i dokumentuar

Një emër pothuaj i panjohur në historinë e fotografisë shqiptare, edhe pse fotot e tij gjenden të pasqyruara në botimet më të rëndësishme që...

Ekspozita e 105-vjetorit: Koleksionistët me 14 telegramet e Kuvendit

Muzeu Historik Kombëtar së bashku me Qendrën Mbarëkombëtare të Koleksionistëve, në një ekspozitë për 105-vjetorin e Pavarësisë, ku dalin për herë të parë 14...

Muzeu Wende: “Diktatori” i Maks Velos në koleksionin e Luftës së Ftohtë

Këto ditë në një pavijon të Muzeut Wende janë ekspozuar katër punime të Maks Velos nga 30 punime të dhuruara prej autorit nga cikli...

Lalo, mjeshtri që nuk harrohet: Kam 30 vite që bëj drekën, sepse ime shoqe...

Ata që kanë qenë të vëmendshëm dhe e kanë parë kompozitorin Aleksandër Lalo gjatë shfaqjeve të tij të fundit në televizion (lajmi i largimit...

“Ati” i Ardian Kyçykut: Një roman (edhe) për flijimet e prindërve

Fjalia që të godet që në krye është kjo: “Ati ishte aq i pamëkat, sa nganjëherë të vinte ta vrisje”. Duke u shprehur mbi...

Janullatos për botimin në Panairin e Librit: Sulmi ka kaluar çdo kufij të provokimit

Mediat greke e kanë konsideruar provokim prezantimin në Panairin e Librit të Tiranës të botimit “Djaj në Veladon” me autor Sejdi Kondin. Në kopertinën e...

Klara Buda: Në diktaturë frika i modelonte njerëzit

Dje, në hollin e UET është promovuar romani i Klara Budës, “Pëshpërimë gruaje”, prezantuar pak ditë më parë në Panairin e Librit Tirana 2017,...