Kultura

Ballina Kultura

Kujtimet e shokut Enver

Ministri i Punëve të Jashtme Enver Hoxhaj e ka përmbyllur më ndryshe se kolegët e tij në Qeveri vitin 2013. Kryediplomati kosovar i ka bërë...

Si u festua Viti i Ri, skpektakël dritash nga e gjithë bota

  Në sheshin kryesor të Tiranës ishte nje atmosferë e vakët.  Fishekzjarreve të Bashkisë iu bashkuar dhe qytetarët që hidhin fishekzjarret, por ndërkohë në botë kjo...

Çfarë ndodh me bagazhet tuaja në aeroport (foto galeri)

Shumë njerëz e konceptojnë Krishtlindjen dhe Vitin e Ri si një udhëtim, për të shkuar në familje ose për të pushuar në ndonjë vend...

‘Rilindja minus’ e Edi Ramës

“Më jepni votën më 23 qershor”, thotë kryetari i një partie që pretendon se nuk ngjan në asgjë me rivalin që kërkon të zëvendësojë...

Seit Mansaku: Standardi i ’72-it s’ka dështuar, s’bëhet fjalë për standard të ri

Sot në orën 10.00 në Akademinë e Shkencave do të mbahet takimi i Këshillit Ndërakademik të Gjuhës Shqipe, ku do të diskutohet dhe merren...

Pëllumb Kulla vjen me rrëfenja nga ambasada

Drama satirike  “Shshsh…ule zërin”, me regji të Leka Bungos, i ka rrënjët gjatë kohës që dramaturgu ishte pjesë e shërbimit diplomatik shqiptar Emri i dramaturgut...

Pasojat e modernitetit të Anthony Giddens

“Moderniteti” është një fjalë të cilën ne e përdorim shumë shpesh në të folurën e përditshme, por pothuajse pa menduar kurrë për përmbajtjen e...

Tedi Papavrami, dëshmi në vetë të parë për diktaturën

‘Fugue pour un violon seul’ është libri biografik, ku violinisti i njohur rrëfen për herë të parë fëmijërinë në Tiranë, largimin drejt Parisit dhe...

Margaret Thatcher,zonja që ndryshoi botën

Vetëm një grusht politikanësh, në kohë paqeje, mund të mëtojnë se kanë ndryshuar botën. Margaret Thatcher është një prej tyre. Ajo shndërroi jo vetëm...

Policët shqiptarë në mes të Far West-it

Si Chupa-Chupat. Kështu më duken policët nëpër rrugët e Shqipërisë. I sheh të qëndrojnë në kryqëzime ose në anë të rrugëve, me cigaren në...

CLOSE
CLOSE