Kultura

Ballina Kultura

Dhe yjet vishen me të zeza…

Tapeti i kuq i ceremonisë së 75-të të çmimeve Golden Globes është dominuar nga vala e të zezës. Mbrëmja u fokusua tek atmosfera aktuale...

Dy kolosët e valles shqiptare, Çeliku e Cingu marrin ‘Nderi i Kombit’

Presidenti i Republikës Ilir Meta, dekoron Rexhep Çelikun dhe Liljana Cingun, dy kolosët e valles shqiptare popullore me dekoraten e lartë "Nderi i Kombit"....

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë/ Denoncimi: Lista e monumenteve të shkatërruara në 2017-ën

Si çdo vit është i vetmi organizim që i përgjigjet ndjeshmërisë qytetare mbi shkatërrimin dhe monumentet në rrezik, që dalin jashtë vëmendjes e ekzibicionit...

Industria shqiptare e filmit, lulëzon. Shqipëria, shesh-xhirimi për Hollywood-in

Industria e filmit shqiptar po nis të lulëzojë dhe të konsiderohet plotësisht e tillë, në kushtet e formësimit të tregut, rritjes së prodhimit dhe...

Viti 2017: Letërsia e çmimeve, po tregu?!

Viti 2017 mund të konsiderohet unik për nga larmia e çmimeve që iu dha letërsisë shqipe, librit dhe autorëve të saj, si edhe enteve...

Avni Mula 90 vjeç; Artisti feston ditëlindjen mes muzikës dhe miqve

Baritoni i njohur Avni Mula festoi 90 vjetorin e lindjes në një festë me muzikë, mes miqsh dhe familjarësh. Një artist i madh, Nder i...

Banka NBG Albania sjell në Shqipëri një nga mezzosopranot e njohura greke

Kleoniki Demiri vjen ne Tirane me 6 janar 2018 me ftese te Banka NBG Albania Si nje nga mezzosopranot me prestigjioze te gjenerates se...

Dokumentari francez: Fati romantik i Mbretëreshës shqiptare

Gazetari francez Frederic Miterrand sjell një dokumentar mbi jetën e Mbretit shqiptar Zog e Mbretëreshës Geraldinë, të quajtur “Trëndafili i bardhë i Tiranës” duke...

Si e kam njohur Tedi Papavramin

Nga Mustafa Nano Revista Mapo Tedi Papavramin e kam takuar për herë të parë andej nga viti 2007. Ishte rasti kur e ftova për të ardhur...

Aktori shqiptar, pjesë e telenovelës së BBC-së

Një aktor shqiptar bëhet pjesë e telenovelës më të madhe dhe më të vjetër të BBC-së, “Eastenders”, që ka 33 vjet që transmetohet në...

CLOSE
CLOSE