Dikur

Ballina Dikur

Pse ishte kaq e dashur ‘droga e Hitlerit’ për nazistët?

‘Droga e Hitlerit’. Për këtë etiketim po diskuton këto ditë Gjermania. E përditshmja Bild shkruan se ‘droga e Hitlerit’ po përdoret masivisht në orgjitë...

Fotot e rralla të Mirela Oktrovës nga kampi i refugjatëve në kufi me Maqedoninë

Gazetarja e pedagogja e UET-it, Mirela Oktrova ka publikuar në rrjetin e saj social dy foto të rralla nga Lufta e Kosovës, duke qenë...

Beqaria dëmton rëndë xhepin! Dekreti për “Tatimin e beqarëve”

Drejtoria e Arkivave të Shqipërisë ka postuar në rrjetin social një dokument të viteve të diktaturës ku flitet për dekretin për “tatimin e beqarëve”,...

Fotot e rralla: Kur evropianët arratiseshin për në Alepo

Për shekuj me radhë, Alepo ishte një nga qytetet më të mëdha dhe më të njohura jo vetëm në rajon. Ishte qyteti i tretë më...

Arkivat angleze: Sa arka me ar mori Zogu para se të linte Shqipërinë?

Historiania dhe studiuesja e njohur angleze Miranda Vickers, mbështetur në arkivat britanike, por edhe në ato italiane dhe serbe, jep një tablo befasuese se...

‘Le Temps’ (1939): 5 prilli, ditëlindja e princit trashëgimtar, Leka Zogu, shpallet festë kombëtare

Nga Aurenc Bebja  Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të premten e 7 prillit 1939, në faqen numër 2, lajmin e lindjes së princit trashëgimtar të...

Historia e rrallë/ Kur një nazist mbronte portën e ‘Manchester City’

Një pjestar i “të rinjve të Hitlerit” rritet dhe bëhet ushtar i Luftwaffe-s në Luftën II Botërore, kapet nga aleatët si i burgosur lufte...

Fotot e rralla nga Shqipëria e vitit 1961: Kur po ndaheshim me sovjetikët

Gazetari gjermanoperëndimor Hari Ham (Harry Hamm, 1922-1979) ka lindur në Amsterdam. Ai shërbeu me forcat gjermane në Luftën e Dytë Botërore dhe u zu rob...

Enver Hoxhën e helmuan? Mjeku rrëfen si i blinin ilaçet e diabetit…

Kardiologu i njohur  Sabit Brokaj, një nga mjekët e ekipit që ndiqte 24 orë shëndetin e Enver Hoxhës ka hedhur poshtë çdo mundësi që...

Fotot e rralla: Ja si ishte jeta në Perëndimin e Egër

Këto foto befasuese tregojnë se si ishte jeta në Perëndimin e Egër në SHBA. Fotot janë bërë në fund të viteve ‘800. Imazhet historike tregojnë se...

CLOSE
CLOSE