Politika

Ballina Aktualitet Politika

Rrëzimi i dekreteve të Nishanit, Halimi: Mazhoranca veproi kundër integrimit të vendit

 “Me rrëzimin e dekreteve të Presidentit të Republikës, për emërimin e Petrit Cenos dhe Gjovalin Përnocës si anëtar të Gjykatës së Lartë, mazhoranca shkeli...

Prokuroria mbyll hetimin: Xhuka s’ka kryer vepër penale

Prokuroria e Tiranës ka vendosur të mos fillojë hetim ndaj kryeinspektores së ILDKP-së, Zana Xhuka, pasi faktet e pretenduara nga punonjësit në kallëzim nuk...

Mungon qeveria, shtyhet Akti për buxhetin në Kushtetuese

TIRANË Gjykata Kushtetuese nuk mundi të shqyrtonte dje kërkesën e Partisë Demokratike për të shpallur të pavlefshëm Aktin Normativ për ndryshimin e buxhetit të...

Kushti i opozitës, tërheqje taktike e PS-së nga shkrirja e AMA-s

Pranë komisionit të Medias, ekspertë të huaj do të japin vlerësimin e tyre për nismën apo zgjidhje të tjera për ‘ngërçin’, siç e quajnë...

Debatet/ Përplasja e Tahirit me deputetët e PD-së në Komisionin e Sigurisë

Shërbimi Informativ Shtetëror duket se do të jetë objektivi i ardhshëm i mazhorancës së majtë. Sinjalet e para të kësaj “beteje” i ka dhënë...

Menduh Thaçi: Projekti i Radikës ka 6 vjet që ekziston

Sipas kreut të PDSH çështja Radika ekziston, për të ka dokumente që prej  6 vitesh. “Në vitin 2012 qeveria e Maqedonisë ka bërë kontratë me...

Reforma territoriale/ Basha: Opozita kërkon konsensus nga diskutimi deri tek votimi

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka rikërkuar garantimin e konsensusit nga ana e mazhorancës për reformën territoriale. Ai ka thënë se kjo reformë...

KQZ pranon dorëheqjet e grave deputete, miraton mandatet e reja për PS-në dhe LSI-në

Debati i ashpër që shkaktoi në Kuvend tërheqja nga mandati i deputetit të dy grave socialiste në listën shumemërore në Lezhë për tia lënë...

Mazhoranca rrëzohen dekretet e Nishanit për Gjykatën e Lartë

Presidenti Bujar Nishani ka përjetuar përballjen frontale me mazhorancën e majtë në pushtet sot në Komisionin e Ligjeve, ku janë rrëzuar të dy emrat...

Tahiri kritika ndaj SHISH-it: Inaktiv, asnjë informacion për atentatet me eksploziv

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është përballur sot me Komisionin e Sigurisë Kombëtare për situatën e sigurisë në vend. Ndërsa demokratët e kanë akuzuar...