Mapo- Edu

Ballina Aktualitet Mapo- Edu

Shqipëri-Pakistan, dhe mundësitë e një bashkëpunimi

Duket larg por ka njerëz që besojnë në mundësitë e bashkëpunimit mes Pakistanit dhe Shqipërisë. Dy vendet kanë 50 vjet marrëdhënie diplomatike dhe miqësore,...

Zylyftar Bregu: Studimi im, në ndihmë të kërkimit shkencor në fushën e komunikimit

Pedagogu i gazetarisë, Zylyftar Bregu tregon sesi studimi katërvjeçar “Raportim nga burgu” vjen në shërbim jo vetëm të kërkimit shkencor në fushën e komunikimit,...

Veliaj, leksion me studentë të UET: Do vendosim pension social kombëtar

Ministri i Mirëqënies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, e ka nisur mëngjesin e sotëm si lektror në një prej auditorëve të Universitetit Europian të...

Një letërsi ndryshe, domosdo duhet lexuar ndryshe

(Qasje rreth romanit, “Edith” të autorit nga Kosova Albatros Rexhaj) Vetë titulli i romanit, “Edith” i autorit Albatros Rexhaj, e diçka më tepër kuptimet që...

Al Haji: Fronti i shqiptarëve në luftën e Sirisë

 Intervistë me Yasser Al Haji, gazetar dhe zyrtar i Këshillit Ushtarak të Alepos, i cili thotë se kryengritësit janë tradhtuar e braktisur prej gjithkujt,...

Nga ditari i poetit; Kur qante Lasgushi?!

Historia njeh plot raste të dashurisë dhe përkushtimit të njeriut ndaj kafshëve. Raste të pabesueshme, të çuditshme hera-herës, por që kanë frymëzuar shkrimtarë e...

Niko Peleshi; Jeta kërkon një Krisht për çdo hap

Nuk besoj se ka ndonjë ministër, deputet dhe zyrtar të PS, të cilët në muajt e parë të qeverisjes nuk po përballen me sikletin...

“Dizajni është tipografi”, leksion i hapur në UET me Ylli Rugovën

“Dizajni është tipografi” ishte tema e leksionit të hapur zhvilluar sot në Universitetin Europian të Tiranës me studentët e programit grafik-dizajn. Lektori Ylli Rugova,...

Eficienca e energjisë, një projekt fitues për Polis dhe Shqipërinë

Për herë të parë një institucion i lartë arsimor shqiptar, siç është Polis, fiton një projekt Tempus në rolin e koordinatorit. Bëhet fjalë për...

Artistja “dyshuese” e Onufrit

Për të dytin vit radhazi fituese e çmimit më të rëndësishëm në artet pamore shpallet një artiste femër. Silva Agostini me videon “E kuqja...

CLOSE
CLOSE