Ekonomi

Ballina Aktualitet Ekonomi

FMN: Ja se si Shqipëria mund të përfitojë nga TAP

Fondi Monetar vlerëson se gazsjellësi Transadriatik mund të sjellë përfitime të mëdha për ekonominë shqiptare pasi të ketë përfunduar së ndërtuari. Në një analizë...

Lajm i mirë për shqiptarët, Gjermania kërkon 8 milion punëtorë

Gjermania ka nevojë për forcë punëtore, duke theksuar se ka shumë vende të lira, kryesisht në zonat e industrisë së rëndë. Aktualisht në Gjermani ka...

Vjollca Hoxha shet 51 % të aksioneve, zbulohet blerësi dhe shuma

Valtelina, një nga përpunuesit më të mëdhenj të kafesë në vend, tregtues i markës Lori Caffe ka ndryshuar strukturën e aksionerëve. Sipas të dhënave zyrtare...

Lamtumira e Plus! Arsyet që e çuan drejt mbylljes

Kompania e katërt e telefonisë celulare, një investim i sipërmarrësve shqiptarë, është tërhequr nga tregu, tetë vjet pasi kishte filluar aktivitetin. Arsyet që çuan...

Lulëzon biznesi i armëve: Interesohen bizneset dhe… femrat

Në vitin 2014, hyri në fuqi ligji “Për armët”, i cili specifikonte se çdo qytetar shqiptar mbi 25 vjeç, që plotëson disa kushte, mund...

Kastrati rrit kuotat e aksioneve te Auto Star Albania (distributori i BENZ), e merr...

Grupi Kastrati, më i madhi privat në vend sipas qarkullimit vjetor ka rritur zotërimin që kishte në Auto Star Albania, e cila është përfaqësuesi...

BB: Ballkanit i duhen 6 dekada që të arrijë të ardhurat e BE

Një studim i Bankës Botërore tregon se kjo situatë mund të ndryshojë vetëm nëse do të ketë një rritje ekonomike më të lartë për...

“Kozmetika” e kredive me probleme, pa fshirjen do ishin 22%

Treguesi i huave që nuk kthehen prej më shumë se 3 muajsh në banka ka shënuar një tjetër rënie gjatë muajit tetor. Sipas statistikave...

Përse fryn nga dritarja?

A ju kujtohet koha kur kishte vetëm dritare prej druri, të cilat gjatë viteve "frynin" nga të gjitha anët. Si armë të rregullta kundër...

Lançohet Projekti InnoPlatform – Platforma Inovative për zhvillimin e SME-ve në vend

Qendra UET është partner IPA në projektin InnoPlatform – Ofrimi i Mekanizmave dhe Platformave Inovative për zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme...