Ekonomi

Ballina Aktualitet Ekonomi

Ngadalësohen investimet, parashikime të zymta për 2018-ën

Ngadalësimi i rritjes ekonomike në tremujorin e tretë të vitit të kaluar është rezultat i zbehjes së investimeve në ekonominë shqiptare. Të dhënat zyrtare nga...

Shpenzimet për kujdesin ndaj shtëpisë, shqiptarët njësoj sa mesatarja e BE

Nga shpenzimet e përgjithshme, familjet shqiptare harxhojnë për mobilimin dhe mirëmbajtjen e shtëpisë gati njësoj sa mesatarja e BE-së. Sipas të dhënave të Eurostat, që...

Pse ‘Bitcoin’ ngjan me çmendurinë e piramidave shqiptare?

Me shumë gjasë do keni dëgjuar për ‘Bitcoin’, valutën dixhitale, e cila është kryefjala e shumë mediave ekonomike ndërkombëtare. E krijuar në vitin 2009 si...

Rafineria e Ballshit/ Tatimet bllokojnë llogaritë e IRTC dhe nisin verifikimin e transaksioneve financiare

Administrata Tatimore do të verifikojë të gjitha transaksionet bankare të shoqërisë IRTC, e cila shfrytëzoi për më shumë se një vit rafinerinë e naftës...

Gjermania po i ‘thith’: Shqipëria zbrazet jo vetëm nga infermierët

Gjermania po njeh një bum të vendeve të reja të punës. Numri i personave që kanë punuar në ekonominë më të madhe të Evropës, në...

Niveli i kursimeve: Ja qytetet më të pasura të Shqipërisë

A e dini cilat janë qytetet, ku individët arrijnë që të kursejnë më shumë dhe kanë më shumë pasuri të vendosur si depozita nëpër...

‘Racizmi ushqimor’/ Evropa Lindore, e lodhur nga produktet inferiore të markave perëndimore

Ishte një ditë korriku në Bratislavë kur kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico, shfryu gjithë inat, duke hequr xhaketën e kërcënuar me sanksione. Por zemërimi...

Lajmi i keq për të gjithë duhanpirësit në Shqipëri, nga sot do të ketë…

Nga sot, qytetarët do të paguajnë me 7 lekë më shtrenjtë 1 paketë duhan. Ky është vetëm një nga ndryshimet që sjell paketa fiskale...

Shqiptarë e keni kot! Ja sa kohë u duhet të bëni 1 mln dollarë…

"Politikanët tanë nuk e kanë keq që na vjedhin prej vitesh... Ata e dinë mirë se nuk i dilet ndryshe! Në Shqipëri nuk bëhen...

Çmimet e biletave nga Rinasi: Si të udhëtoni më lirë në 2018-n

Viti 2018 sapo hyri dhe pushimet e dimrit mund të jenë drejt fundit, por nuk është herët për të menduar për ato të verës,...

CLOSE
CLOSE