Politika

Bushati: Shqipëria, rol në rritje për politikën e jashtme në rajon
               Publikuar në : 15:13 - 19/07/18 |
mapo.al

Qeveria shqiptare mbetet e angazhuar për të përfshirë në nisma e projekte konkrete bashkëpunimi rajonal të gjithë grupet e interesit, sidomos të rinjtë, tani që nisi dhe procesi përgatitor për bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
Gjatë fjalës së tij në Kuvend, për ratifikimin e marrëveshjes si vendi pritës, ndërmjet Shqipërisë dhe Fondit të Ballkanit Perëndimor, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati u shpreh se “..një prani më e shtuar e selive rajonale në Tiranë jo vetëm flet qartë për një qëndrim më të balancuar të nismave në rajonin tonë po dhe dëshmi e pjekurisë së Shqipërisë”.
Ministri garantoi se qeveria do të mbështesë këto nisma fuqimisht jo vetëm në kuptimin politik, financiar e logjistik, po dhe dëshmi e pjekurisë së Shqipërisë dhe rolit gjithnjë e më në rritje që Shqipëria ka për sa i përket politikës së jashtme në rajon.
Kreu i diplomacisë shqiptare bëri me dije se shumë shpejt në Kuvend vjen për ratifikim dhe marrëveshja për selinë e Fondit të Bashkëpunimit Rinor Rajonal, një tjetër nismë rajonale me qendër në Tiranë. Kjo strukturë me fokus kryesisht tek çështjet e bashkëpunimit rinor, një iniciativë e kryeministrave Rama e Vuçiç, mbështetur nga praktika më e mirë e ndërtimit të marrëdhënieve në këtë gjeneratë, te praktika franko-gjermane.
Bushati falënderoi dhe vendet e Vishegradit, pasi atje nisi në mënyrë simbolike, me fond simbolik, dhe me kalimin e viteve për shkak të vullnetit politik të demonstruar nga qeveritë, u fuqizua.Etiketa: , , ,

loading...

loading...
KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas