Ekonomi

Breshëri shkatërron të mbjellat, fermerët kërkojnë ndihmë


               Publikuar në : 16:13 - 09/05/18 |
mapo.al

Fermerët në disa fshatra të njësisë administrative Cakran në Fier kërkojnë ndihmë për të përballuar koston e dëmeve në bujqësi te cilat iu shkaktuan ditët e fundit nga moti i keq.


 Në fshatrat Vreshtas, Gorishovë dhe Korceraj janë dëmtuar disa dhjetra hektarë me vreshta dhe kultura bujqësore, pemë frutore dhe qindra rrënjë ullinj brenda 20 minutash për shkak të breshërit.

Të moshuarit e zonës thonë se nuk mbajnë mend breshër të tilllë

Nga Drejtoria e Bujqësisë, raportohen dëme në vreshta në 45 hektarë me dëmtime në gjethe e bistakë. Zemërimit të natyrës i kanë shpëtuar vetëm lastarët.

Dëme ka edhe në sipërfaqet e mbjella me fasule, domate, patate, qepë etj.


Etiketa: , , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas