KMR

Brenda ‘Villa Erba’, ndërtesës përrallore ku u kurorëzuan Sara dhe Ledioni


               Publikuar në : 13:25 - 12/08/18 |
mapo.al

Sara Hoxha dhe Ledion Liço u kurorëzuar mbrëmjen e kaluar në ndërtesën përrallore të “Villës Erba”.


Dyshja e famshme e showbizit shqiptar e zgjodhën këtë ndërtesë për shkak të historisë së veçantë që mbart ndër vete.

Me pamje nga liqeni i Komos, Villa Erba, është e ndërtuar në në mes të viteve 1898 dhe 1901 në hartimin e arkitektëve Angelo Savoldi dhe Giovan Battista Borsani.

Kjo vilë është ndërtuar nga Luigi Erba, vëllai dhe trashëgimtar i Carlo Erba, një nga më të mëdhenjtë të epokës farmaceutike industriale, i cili e ndërtoi për të treguar pasurinë dhe rëndësinë e familjes.

Më vonë vila ju trashëgua të bijës së familjes Carla Erba, e cila u martua me kreun Giuseppe Visconti di Modrone në Cernobbio. Gjatë muajve të verës në vilë akomodohej edhe regjisori i famshëm Luchino Visconti, djali i Carlës.

Gjeniu i madh Visconti, kaloi shumë nga verat e tij në dhomat e vilës që frymëzuan skenografitë e disa prej kryeveprave të tij të famshme.

Sot vila, me orenditë e saj të lashta, tavanet e çmuara të ndërtuara me shumë kujdes dhe dhomat e mëdha e luksoze, është vendi ideal për të pritur ngjarje unike.

Villa Erba

Në Villa Erba prestigji dhe jeta shoqërore bashkëjetojnë në harmoni të plotë: nga konferencat më formale në dasmat më të mëdha që janë bërë në Europë, ku muzika është e garantuar deri natën vonë, falë vendndodhjes ideale të vilës larg qendrave të banuara.

Në vitin 2000, u xhirua filmi “La partita” nga Marleen Gorris.

Në vitin 2005 “Villa Erba” u zgjodh si skenë për videoklipin muzikor të këngës së vetme Cool nga këngëtarja amerikane Gwen Stefani.

Më 24 korrik 2005 ai priti një fazë të Anastacia Live në Last Tour. Tshmë kjo vilë është ëndërr e shumë çifte për të kurorëzuar dashurinë e tyre në këto ambiente, ashtu siç zgjodhi Sara dhe Ledioni.

<
>
01_villa_erba_center1 1_villa_erba_contatti lake como wedding villa erba 07-giant wedding centerpieces in villa erba 0013 53c989e0e92648f4e4e2cc3c521c65ff7821126a 245_co260-00245d02 13420_208_medium 44482739a67ac779552dc883340eacaa 19273690113_b306d2b125_b b9b02adc17b69e8bd17844fcf37684d6 boat-tour c6dd2a68a7f11afcaa16abb51433543f Erba Erba_Como_in_Style_002 file_5ace15dff092b fixedw_large_4x Gazebo-in-villa-erba-fasana1904-02 lakecomoweddingplanner_villa_erba_010 lsj Manuela-Andrea-Matrimonio-Villa-Erba-Cernobbio-060 Manuela-Andrea-Matrimonio-Villa-Erba-Cernobbio-061 tatiana-alciati-wedding-events-locations-villa-erba-5 ve17_r105_005 verb Villa Erba Villa_Carlotta_(Tremezzo)_-_DSC02504 villa_erba Villa_Erba_004 villa_erba1 villa6 villaerba_minicarousel5_600x380 villa-erba-cernobbio villa-erba-cernobbio_03 Villa-Erba-Cernobbio-620x413 villa-erba-cernobbio-italy-como-lake-one-most-important-italian-lakeside-villas-nineteenth-century-55867732 villa-erba-cernobbio-weddings-6 villa-erba-como_002 villa-erba-como_2_131819 villa-erba-weddings Wedding-photos-at-Villa-Erba-Como-Lake-043 wedding-villa-erba-join-us9 wedding-villa-erba-join-us10 26-Cernobbio-Villa-Erba screenshot-5_1534065735-7063005 screenshot-53_1534019551-4774526 (1) screenshot-56_1534019570-8985708 screenshot-53_1534019551-4774526 screenshot-55_1534019562-6767921 sara-593x1024 -640-0-5b6f55b34f62b -640-0-5b6f55b4aeb9b sara-840x440 ww-1 saaaara-780x439


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas