Ekonomi

‘Bota u përket inovatorëve’, miliarderi kinez Jack Ma i Alibaba takon Netanjahun


               Publikuar në : 19:16 - 04/05/18 |
mapo.al

Themeluesi i Alibaba dhe CEO, Jack Ma u takuan me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu në Jeruzalem të mërkurën. Në takimin e tyre, miliarderi kinez i tha Netanyahut se Izraeli ishte shumë më “paqësor” se sa ai e kishte parashikuar. Z. Ma tha gjithashtu se ai është i impresionuar me qëllimin e mundësive të biznesit në Izrael.


Netanjahu përshëndeti Ma duke i thënë: “Është e mrekullueshme t’ju mirëpresim në Izrael … ju jeni një lider shumë i suksesshëm në një biznes shumë konkurrues dhe në një botë shumë konkurruese, bota i përket atyre që inovaciojnë dhe Izraeli është kombi i inovacionit.”

Ky është takimi i tretë i zotit Ma dhe z. Netanjahut, të cilët janë takuar më parë në Kinë në 2017 dhe në Davos të Zvicrës në vitin 2016.

Z. Ma mbërriti në Izrael i shoqëruar nga një delegacion i madh i drejtuesve të lartë nga Alibaba dhe filialet e tij. Të martën, ai vizitoi në Jeruzalem zyrat e fondit të investimeve Jerusalem Partnerët e Ventures (JVP), në të cilin Alibaba u bë partner i kufizuar në vitin 2015. Z. Ma u tha mikpritësve të tij në JVP se Kina ofron “mundësi reale” për kompanitë e teknologjisë izraelite.

Z. Ma u takua me disa nga kompanitë e fillimit të portofolit të JVP-së, duke përfshirë kompaninë e tregtisë elektronike SaleUp, kompaninë kibernetike ThetaRay dhe Nanit, e cila zhvilloi një teknologji që analizon mënyrën se si flenë foshnjat. Zoti Ma tha se Alibaba do të ishte i lumtur të bashkëpunonte me JVP dhe të ndihmonte integrimin e saj në ekosistemin kinez.

Të enjten, zotit Ma do t’i jepet një doktoratë nderi nga Universiteti i Tel Avivit.

Në tetor 2017, Alibaba njoftoi planet për ngritjen e zyrave në Tel Aviv, si pjesë e një shtytje botërore të kërkimit dhe zhvillimit prej 15 miliard dollarësh.

Në fund të vitit 2017, Alibaba përfundoi marrëveshjen e saj për të blerë asetet e startapit të kodeve QR të bazuara në Izrael, Visualead Ltd. Alibaba gjithashtu ka investuar në startape me bazë në Izrael duke përfshirë inovacionin e shtuar të realitetit të Infinity Reality Israel Ltd, motorin e kërkimit e-komers Twiggle Ltd., kompaninë Lumus Ltd., dhe startapin e imazheve autokompjuterike Nexar Ltd./Izraelisot.com/

 


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas