Teknologji

‘Biri i Konkordit’, NASA nis ndërtimin e superavionit


               Publikuar në : 20:27 - 21/11/18 |
mapo.al

“Lockheed Martin” ka nisur punën për ndërtimin e një avioni që do të quhet “Biri i Konkordit”. Ky avion, sipas kompanisë së famshme, i afrohet një hap më shumë fluturimit supersonik për udhëtarë.


Sipas ndërtuesve, modeli i stërgjatur i trupit është kyç për të arritur një udhëtim me shpejtësi të lartë dhe pa zhurmën e papërballueshme. Avionët e tjerë supersonikë krijojnë atë që quhet “sonic boom”, një shpërthim zanor që e pengon këtë lloj fluturimi për udhëtarë.

I quajtur “Biri i Konkordit”, ky avion i ndërtuar nag NASA do të fluturojë për herë të parë në vitin 2021.

<
>
82e5ed025bf2eda85069f938f89a1d51 c6c810365bf226b743e21251f419732f download-57 images-2 quesst_render_c-1 quesst_render_c-800x450


Etiketa: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas