Dikur

‘Beqir Balluku, një m*t-m*ti!’/ Kur Enver Hoxha inspektonte Flotën mbi katërsilurues, me ‘armikun’ e Partisë


               Publikuar në : 20:03 - 15/08/18 |
mapo.al

Në ditët e sotme është i njohur dhe i provuar botërisht karakteri dhe sjellja tipike prej diktatori e Enver Hoxhës, i cili i eleminoi njëri pas tjetrit të gjithë bashkëpunëtorët më të afërt të tij në Byro, Parti, si dhe shokët e luftës.


Por po aq e njohur është edhe një batutë e Hoxhës për ish-ministrin e Mbrojtjes, Beqir Ballukun, kur pas eliminimit të tij, gjatë një mbledhjeje të Byroisë Politike të PPSH-së, kur po denigronte armikun e “radhës”, ministrin e Brendshëm, Kadri Hazbiu, tha: “Pse nuk e dinim ne kush ishte Beqir Balluku… një m*t-m*ti?!”

Por si për hironi të fatit, vetëm disa vite më parë kësaj batute të 8 tetorit 1982, vet Enver Hoxha, kur ishte ca më në formë, me “armikun” dhe “m*t-m*tin”, Beqir Balluku, inspektonte gatishmërinë luftarake të Flotës Detare Ushtarake në bazën e Pashalimanit në Vlorë.

“Mapo.al” sjell sot këtë foto të rrallë të viteve ’70-të, ku ish-diktatori komunist Hoxha, është krah për krah me ish-ministrin komunist të Mbrojtjes, Balluku, si dhe një prej drejtuesve madhorë të Flotës në bordin e një katërsiluruesi, pasi kanë vëzhguar përgatitjen e forcave detare në bazën e Pashalimanit.

Bashkë me këtë foto të rrallë, “Mapo.al” sjell edhe një fotogaleri me pamje nga anijet e Flotës Luftarake Detare në kohën e komunizmit, kohë kur Shqipëria ishte një fuqi e vogël ushtarake në Adriatik./Përgatiti E.K./Mapo.al/

<
>
1-7 379c3800d92ac60f20466b468168ee36 0726cd187d05dddfbe239fc8c4007b37_M 22515862 39257888_2186361478059354_4515197722696876032_n 1549088746_b5c853928b_b 15539651436_16caa409d2 23470648489_bf92aa010c_b 23470778519_8e0e5f4573_b 23471001349_5e51982ddd_b 23542915370_da0feffc80_b 23543272010_2290388ebd_b ANIJA-105-905x395 b0f9b3b44c24d427eaf620b08380e0a4 c6d814c28dce186ce4fb5749ef181024 Dosier2 e9edb97c5dfc935e2497c070294af9a8 elmina2 foto-31 hqdefault maxresdefault maxresdefault-1-1 Pashalimani-905x395 Project122bis-2007-Pashaliman Ships_at_Pashaliman-1024x586-905x395 Ushtri-flota Ushtrisilur


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

CLOSE
CLOSE
Pas