Rajoni

BE kërcënon Kosovën: Tërhiqe vendimin për rritjen e taksës ndaj Serbisë
               Publikuar në : 20:03 - 21/11/18 |
mapo.al

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i kërkoi Qeverisë së Kosovës që të tërheqë vendimin për rritjen e taksën në 100 përqind ndaj produkteve që importohen nga Serbia dhe Bosnja.


Përmes një deklarate për media, ajo tha se ky vendim është shkelje e Marrëveshjes për Tregti të Lirë – CEFTA-s dhe Marrëveshjes për Stabilizim Asocim.

“Vendimi i sotëm nga Qeveria e Kosovës për të rritur taksën ndaj prodhimeve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja në 100 përqind është qartazi shkelje e Marrëveshjes për Tregti të Lirë (CEFTA) dhe shpirtit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit në mes të Bashkimit Evropian dhe Kosovës. Kjo e përkeqëson situatën pas taksës fillestare prej 10 përqind. Qeveria e Kosovës duhet të tërheqë menjëherë këto vendime”, tha Mogherini përmes një deklarate për media.

Qeveria e Kosovës gjatë mbledhjes së mbajtur të mërkurën vendosi që ta rrisë taksën ndaj importeve që vijnë nga Serbia dhe Bosnja nga 10 sa ishte më herët në 100 për qind. Ky vendim ka nxitur reagime në Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Ska problem e bejne 99% e terheqin vetem 1% dhe pregaditen permes Durresit per importe austriake apo gjermane te cilat jan me te lira dhe kan se paku pamedyshje kontrolle te rrepta .Deritani çdo vitë servia exportonte mallera mbi vleren 500 milion euro.Dhe eshte e pafalshme pse nuk bankrotoje ne vitin 2013/2014 ,nga fuqia blerese e Kosoves duke e financuar armikun numer nje .Kete treg me vlere jan te gatshem edhe gjermanet te exportojne.Pa dyshim.At qka ben presidenti Trump me kinen e bejne me nuance tjeter shqiptaret me shkije.Pike.Zonja Mogerini ,ske nevoje me ja puthe lotet e Vuqiqit se eshte nje kriminel i metamorfozuar si evropian mirepo ne dell antishqiptar ( edhe me kroat e boshnjak poashtu ).Ndihme mundet ai me kerkue te putka ,jo te ju si perfaqesuese e larte e Evropes.Sepse evropa nuk ju intereson serveve,vetem eurot e evropes i duan si ndihma.Dhe tani ka frike Vuqiq se do te kete nje renje te zhvillimit ekonomik dhe ju mbeten punetoret pa pune.Mjafte Federika e dashur, flirtove me nje shtet i cili eshte kali i Trojes per evropë.

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas