Kryesore

Basha: Kemi depozituar projektin e vetingut për politikën

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat ka hedhur dhe një herë akuza kundër qeverisë, duke e quajtur të lidhur me krimin.

Basha shtoi se ka vetëm një mënyrë për të hequr lidhjen e politikanëve nga krimi është vetëm vetingu, duke shtuar se projektligji është depozituar në Kuvend.Në një bashkëbisedim me gazetarët Basha paralajmëroi një aksion të fuqishëm politik.

“Së bashku me vettingun është i nevojshëm edhe një aksion popullor. Opozita është pro pastrimit të drejtësisë dhe politikës nga krimi. Ligji që sapo kemi dorëzuar në kuvend ka për qëllim që ministri i brendshëm, ai i drejtësisë por edhe kryeministri të mos ketë lidhje me krimin. PD shqiptarët kanë shpenzuar shumë energji këto 5 vite për të luftuar kriminelët që futi në politikë Edi Rama. Na është dashur të kohë dhe energji për të larguar kriminelët e Ramës dhe akuzat tona janë vërtetuar. Shqipëria qeveriset nga bandat dhe bosët e krimit të organizuar, qeveria ka rënë. Nuk mjafton vetëm vettingu i poltikëanevë, por edhe një aksion i fuqishëm popullur janë të domosdoshme”, tha Basha.

Më tej, ai u pyet nëse do të negociojë me mazhorancën, por Basha është shprehur se ligji është i njëjtë me atë të gjyqtarëve dhe është depozituar për votim tashmë. “Ligji është negociuar një herë, ky është një ligj i njëjtë me atë të gjyqtarëve. Gjuha e ligjit është e njëtë. Nuk ka mbetur asgjë për t’u negociuar. Kjo ose votohet ose rrëzohet. Ne do të votojmë pro”, tha Basha.

PasPara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *CLOSE
CLOSE
Pas