Bota

Athinë, grupi anarkist i së majtës sulmon Ambasadën e Iranit
               Publikuar në : 19:43 - 17/09/18 |
mapo.al

Një grupim anarkist, i njohur si “Rubikonas”, ka sulmuar Ambasadën e Republikës Islamike të Iranit në kryeqytetin e Greqisë, Athinë.


Sipas një videoje të publikuar prej vet anarkistëve, një grup prej 10 vetësh kanë kapur në befasi rojen e armatosur të ambasadës dhe pasi e nxorën atë nga vendi i punës thyen xhamat e gjuajtën me sende të forta përfaqësinë diplomatike iraniane.

Në komunikatën për shtyp të grupit “Rubikonas” thuhet se, sulmi u krye në mbështetje të viktimave kurdë të luftimeve në veri të Iranit, mes forcave ushtarake të Republikës Islamike dhe separatistëve kurdë që veprojnë në zonat ndërmjet tri shteteve, Iranit, Turqisë dhe Sirisë.


Etiketa: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas